Tak ma wyglądać nowy dworzec główny w Olsztynie. PKP ogłosiło przetarg

Tak ma wyglądać nowy dworzec główny w Olsztynie. PKP ogłosiło przetarg
PAP
30.12.2020, o godz. 9:40
czas czytania: około 2 minut
0

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na wybór budowniczego nowego Dworca Głównego w Olsztynie. Zainteresowani mogą składać oferty do 29 stycznia 2021 r. Podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w połowie przyszłego roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak we wtorek, 29 grudnia podał w komunikacie rzecznik PKP Michał Stilger, ogłoszony zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przetarg to kolejny etap jednego z największych i najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

W sierpniu 2019 r. PKP S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i podpisały umowę z wykonawcą projektu budowy nowego dworca oraz modernizacji peronów na stacji Olsztyn Główny, a pod koniec czerwca tego roku zaprezentowane zostały efekty zaawansowanych prac – główne założenie projektowe i wizualizacje nowego dworca.

Według rzecznika, ważną kwestią dla inwestorów było także podtrzymanie latem 2019 r. przez Generalnego Konserwatora Zabytków decyzji Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu kompleksu olsztyńskich dworców kolejowego i autobusowego do rejestru zabytków. W rejestrze zabytków ruchomych ujęte zostały natomiast napisy przestrzenne „Dworzec Kolejowy” i „Dworzec Autobusowy” oraz mozaika znajdującą się wewnątrz dworca kolejowego. Ochroną konserwatorską zostały objęte także wiaty na peronach 2., 3. i 4.

Jak podano w komunikacie PKP, najważniejsze cechy nowego dworca to nowoczesna bryła, funkcjonalność i koncentracja przede wszystkim na obsłudze pasażerów, ale w nowym obiekcie nie zabraknie również przestrzeni dla najemców komercyjnych. Nowy Dworzec Główny został zaprojektowany jako indywidualna koncepcja, dzięki czemu możliwe było uwzględnienie w projekcie lokalnych uwarunkowań: potrzeb pasażerów kolei i mieszkańców miasta, a także – poprzez powiązanie z przystankami autobusowymi i tramwajowymi oraz parkingiem – układu przestrzennego okolicy.

Dzięki będzie mógł powstać węzeł przesiadkowy integrujący transport kolejowy oraz komunikację miejską. PKP zależało także na tym, aby nowy obiekt w pełni wpisywał się w tkankę miejską, jednocześnie odznaczając się oryginalnością i reprezentacyjnością. Nowy budynek dworca, dzięki przebudowie przejścia podziemnego, będzie też połączony ze zmodernizowanymi peronami oraz Zatorzem.

Przy założeniu, że dalsze etapy inwestycji, wynikające m.in. z otrzymania decyzji administracyjnych i wyboru wykonawcy oraz samego przebiegu prac, będą mogły być realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończenie budowy dworca i udostępnienie go podróżnym będzie możliwe pod koniec 2022 r. Na budowę nowego dworca PKP uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024