Wiceprzewodniczący KE do spraw Europejskiego Zielonego Ładu podczas wizyty w subregionie konińskim zwiedził elektrownię ZE PAK SA, spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych i ekspertami.
Wielkopolski „zielony ład”
W Koninie rozmawiał na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z przedstawicielami władz regionalnych i lokalnych oraz organizacji branżowych i eksperckich.
Przed tygodniem marszałek wielkopolski Marek Woźniak zainaugurował w Koninie wdrażanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach unijnego regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027; ponad 400 mln euro trafi na złagodzenie we wschodniej części Wielkopolski skutków transformacji energetycznej wpływającej na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę oraz środowisko.
Nie pomagać Putinowi
Podczas spotkania w Koninie Timmermans przekonywał, że transformacja energetyczna byłaby koniecznością nawet, gdyby nie istniał problem kryzysu klimatycznego.
“Dziś musimy stawić czoła mającemu zapędy imperialistyczne brutalnemu dyktatorowi, który chce podbić kraje wokół siebie, który dysponuje węglowodorami. Nie chcemy pomagać takiemu szaleńcowi, nie chcemy być jego klientami, nie chcemy polegać na jego energii. W sektorze energetycznym na poziomie globalnym, przechodzimy z ogromną prędkością na odnawialne źródła energii. Zmienia się też produkcja energii w Polsce, powoli kończy się węgiel” – mówił.
“Ze względów ekonomicznych, geologicznych, społecznych nawet bez kryzysu klimatycznego musielibyśmy stawić czoła wyzwaniu transformacji energetycznej. Chcemy zapewnić niezależność energetyczną, żeby zmodernizować system energetyczny i system przemysłowy – jesteśmy w tej chwili w środku rewolucji przemysłowej. Niezależnie od tego, co będziemy robić, nie należy obwiniać kryzysu klimatycznego; nie chodzi tylko o kryzys klimatyczny, a teraz mamy połączenie różnych kryzysów” – dodał.
Tranformacja to inwestycja
Timmermans podkreślił, że Polska musiałaby przejść transformację energetyczną “nawet gdyby nie było funduszy europejskich”. “Udało się zebrać bardzo dużo pieniędzy, żeby przejść przez transformację. Mamy gospodarki, które potrzebują wykształconych ludzi i wykorzystajmy to, żeby zainwestować w Wielkopolsce, by ludzie, którzy pracują w górnictwie mogli przejść w inne zawody w przyszłości” – powiedział.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział podczas spotkania, że Wielkopolska jest regionem, który w pełni podziela obawy co do przyszłości klimatu na Ziemi.
“Jesteśmy w pełni zgodni z przewodniczącym Timmermansem, że nie wolno lekceważyć tych zagrożeń, że to nie ideologia, tylko fakty świadczą o tym, że zagrożenie klimatyczne jest obecne, jest poważne. Chcemy wszelkimi działaniami, zarówno tutaj, w Wielkopolsce Wschodniej, jak i w całym regionie realizować wszelkie projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, dotyczące zabezpieczenia obiektów przed utratą energii – to jest nasz plan” – powiedział.
Obiektywna
Komentarz #243005 dodany 2023-05-19 10:10:17
I kto to mówi ? Ha ha ha