– Wprowadziliśmy bezpłatną komunikację miejską, żeby skończyć z kultem samochodu i zadbać o środowisko w praktyce – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Bezpłatna komunikacja miejska w Kaliszu ruszyła od 1 stycznia 2023 r.

– Mieszkańcy mówią, że są bardzo zadowoleni, ponieważ nie muszą już kupować biletów a dla budżetu domowego jest to duża oszczędność w miesiącu – powiedział prezydent Kalisza. Dodał, że na konkretne zmiany w przyzwyczajeniach ludzi trzeba jednak jeszcze poczekać.Miasto przeprowadziło badania, z których – jak przekazał – wynika, że kaliszanie w porównaniu z sąsiadami z Ostrowa Wlkp., rzadziej korzystają z komunikacji miejskiej.

Kult samochodu

– U nas panuje kult samochodu, a my chcemy, żeby kaliszanie przesiedli się do autobusów miejskich nawet kosztem zwiększenia w budżecie miasta wydatków na transport” – powiedział – prezydent Kinastowski.

Zdaniem prezydenta warto ponosić koszty, ponieważ zmiany w transporcie wpłyną na mniejszy hałas i niską emisję smogu.

Zauważył, że w żadnym samorządzie nie jest tak, by spółka transportowa zarabiała na siebie. – W tej chwili w 100 procentach działalność Kaliskich Linii Autobusowych jest dotowana z budżetu miasta. Do tej pory miasto na koniec roku rozliczało się ze spółką w formie dotacji. Dzisiaj rezygnujemy z dochodu za bilety. Teraz będziemy dopłacać trochę więcej ale korzyści mogą być wymierne – wyjaśnił.

Kaliska Karta Mieszkańca

Z darmowej komunikacji mogą korzystać jedynie posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca. – bBy ją wyrobić, trzeba być zameldowanym w mieście – powiedział prezydent Kalisza.

– Zależy nam na tym, (…) by wykazać, że Kalisz liczy ponad 100 tys. mieszkańców a nie poniżej. Na razie trudno jest obowiązek meldunkowy wyegzekwować od ludzi, a wiadomo, że znaczna grupa mieszkająca za granicami miasta ma swoje mieszkania w mieście – powiedział.

Projekt jest monitorowany. Darmowe przejazdy będą obowiązywały na razie do końca 2024 roku.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj