Na ostatnim posiedzeniu Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o o ochronie przyrody. Uchwałę wraz z poprawkami poparło 60 senatorów, jeden był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Nowela ponownie trafi pod obrady Sejmu.

Nowela wprowadza modyfikację procedury uzyskiwania zgody na usunięcie drzew. Nowelizacja umożliwia weryfikację, czy wycinka drzew i krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Dotychczas osoba fizyczna mogła swobodnie wyciąć drzewa lub krzewy, które rosną na jej nieruchomości, ale wyłącznie te usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowelizacja przewiduje, że wycinka powinna zostać zgłoszona, a nieruchomości nie będzie można wykorzystywać w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez pięć lat od dokonania zgłoszenia.

W poprawkach Senat zaproponował wydłużenie z 14 do 21 dni czasu, który przedstawiciel gminy będzie miał na oględziny działki, po zgłoszeniu dotyczącym chęci wycinki drzew.

Kolejną poprawką jest zmiana wymiarów drzewa, które będzie można usunąć bez zezwolenia. Nie będzie trzeba więc uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W odniesieniu do kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Senatorowie ponadto zaproponowali, by skrócić z 6 miesięcy do miesiąca czas na wydanie przez ministra środowiska rozporządzenia w sprawie opłat za wycięcie drzew. Do czasu ich ustalenia obowiązywać będą te maksymalne stawki, czyli 500 zł za centymetr drzewa.

Czytaj więcej

Skomentuj