Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Tomasz Sikorski nowym prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Tomasz Sikorski nowym prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych
Bartłomiej Leśniewski
12.01.2023, o godz. 7:45
czas czytania: około 2 minut
0

PSE S.A. – gospodarz polskiego systemu przesyłowego zmienia prezesa. Stanowisko to objął dotychczasowy wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Tomasz Sikorski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W porozumieniu z Ministrem Mateuszem Bergerem, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Eryk Kłossowski zakończy z dniem 12.01.2023 r. misję prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Na stanowisko prezesa zarządu PSE S.A. został powołany dotychczasowy wiceprezes Tomasz Sikorski – czytamy w komunikacie PSE.

Kim jest nowy prezes

Tomasz Sikorski był wiceprezesem Zarządu PSE S.A. od 31 grudnia 2015 roku. Jak opisuje PAP karierę zawodową rozpoczął w 1994 roku na Politechnice Warszawskiej. W ramach działalności naukowo-badawczej zajmował się problematyką rynków energii elektrycznej oraz komputerowymi systemami wspomagania decyzji w zakresie zarządzania pracą systemu elektroenergetycznego w warunkach konkurencji. W PSE S.A., gdzie odpowiadał za administrowanie mechanizmem bilansowania polskiego systemu elektroenergetycznego.

– Moim priorytetem jest poprawa skuteczności mechanizmów rynku energii elektrycznej i dążenie do tego, aby z jednej strony maksymalizowały one korzyści ekonomiczne z wykorzystywania przepustowości sieci elektroenergetycznych do realizacji dostaw energii do odbiorców, a z drugiej strony wspierały spełnianie kryteriów bezpieczeństwa realizacji tych dostaw – mówił w jednym wywiadów udzielonych portalowi cire.pl .

O PSE

PSE S.A. jest operatorem systemu przesyłowego (OSP) – zdefiniowanym w ustawie Prawo energetyczne – jako przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem energii elektrycznej. PSE odpowieda za:

  • ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym;
  • bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu;
  • eksploatację, konserwację i remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.

Do obowiązków OSP należy również bilansowanie systemu polegające na równoważeniu zapotrzebowania na energię elektryczną z dostawami energii oraz zarządzanie ograniczeniami systemowymi w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. W przypadku wystąpienia ograniczeń technicznych w przepustowości tych systemów zarządzanie ograniczeniami systemowymi odbywa się w zakresie wymaganych parametrów technicznych energii elektrycznej.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024