Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Toruń. Rewitalizacja parków i nowe nasadzenia zieleni

Toruń. Rewitalizacja parków i nowe nasadzenia zieleni
13.07.2020, o godz. 12:02
czas czytania: około 4 minut
1

Zakończyła się rewitalizacja parków Glazja i Tysiąclecia w Toruniu. Miasto informuje też o nowych nasadzeniach drzew.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

O realizacji zielonych projektów poinformowali zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski i Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego w Urzędzie Miasta Torunia.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia za 11,5 mln zł

– Od 1 lipca 2020 r. trwają odbiory praz w Parku Tysiąclecia, co zajmie kilka tygodni – powiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski. Wykonawcą zadania „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu” jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. z Poznania. Wartość to ponad 11,5 mln zł, z czego ponad 9,8 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności.

Zmian w parku dotyczą one zarówno wykonania nowej nawierzchni alejek parkowych, chodników, ścieżek rowerowych, schodów, jak i elementów małej architektury i oczywiście zieleni. Nowe nasadzenia objęły drzewa (273 szt.), krzewy (2389 szt.), a także wykonanie kwietników (1035 m kw. bylin i 624 m kw. traw ozdobnych), trawników oraz łąk uzupełniających.

W parku pojawiły się także takie miejsca, jak plac zabaw dla dzieci i młodzieży, strefy relaksu i odpoczynku m.in. z hamakami, siłownia plenerowa, boisko wielofunkcyjne i wybieg dla psów. Rewitalizacji doczekały się także staw „Felek” oraz fosa fortu, gdzie pojawiły się pomosty. Cały teren został oświetlony o objęty monitoringiem. Co ważne, teren został przystosowany dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi, to samo dotyczy sanitariatów umiejscowionych w budynku dawnej prochowni. Jedynym miejscem, do którego, ze względu na ukształtowanie terenu, nie uda im się dotrzeć, to pomost w fosie Fortu.

Park Glazja za 4,7 mln zł

Wcześniej, bo w kwietniu 2020 r., zakończyły się prace w Parku Glazja, które wykonała firma Hosta Group z Grębocina. Całkowita wartość projektu to ponad 4,7 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – blisko 2,14 mln zł. Powstały tam nowe chodniki i ścieżki, siłownia zewnętrzna, zestaw do ćwiczeń work-out, stoły szachowe, a dla najmłodszych plac zabaw. Pojawiły się elementy małej architektury: nowe ławki, leżaki, stojaki rowerowe, a także kosze na odpady i psie odchody. Z myślą o psach stworzony został wybieg. Park wzbogacono także o budki dla ptaków i domki owadów. Cały teren zyskał nowe oświetlenie i monitoring oraz tablice informacyjne.

W Glazji odnowiono zieleń parkową: założono 3,9 ha trawników, nasadzono 37 lip drobnolistnych odm. Rancho oraz 6 grabów pospolitych, które mają być prowadzone w formie łuków, a także 9591 krzewów i 20 183 szt. bylin.

Zieleń w Toruniu to nie tylko duże inwestycje

Obok tych dużych realizacji o charakterze parkowym, podczas konferencji prasowej przedstawiono stan nasadzeń, jakie prowadzone są na terenie Gminy Miasta Toruń.

– Corocznie wprowadzamy do przestrzeni miejskiej kilkaset nowych drzew. W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa różnych gatunków. Są to gatunki dobrze przystosowane do warunków miejskich, czyli takie, które dobrze sprawdzają się w tym klimacie, są gatunkami rodzimymi, a jednocześnie są odporne na zanieczyszczenie środowiska i na wpływ czynników abiotycznych – powiedziała Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Torunia. I tak gatunki nasadzanych drzew to m.in. klony (czerwony, zwyczajny, polny), kasztanowce, głogi pośrednie itp.

Wymienione nasadzenia zakończyły się w kwietniu 2020 r. Były to nasadzenia rekompensujące drzewa usuwane podczas inwestycji (22 szt.), uzupełniające szpalery w pasach drogowych (58 szt.), wzbogacające tereny zieleni (86 szt.) czy nasadzenia wskazane przez mieszkańców w aplikacji „Moje Drzewo” (118 szt.). Jak podkreśliła Jolanta Swinarska, nie jest to koniec nasadzeń w roku 2020.

– W okresie jesiennym, który jest najlepszy na sadzenie drzew, przewidujemy kolejną taką samą partię drzew do nasadzenia, również objętą trzyletnią gwarancją. Jest to bardzo istotne, ponieważ te trzy lata pielęgnacji są dla drzew najważniejsze. Polega ona przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Poza tym firma wykonująca nasadzenia jest zobowiązana w tym okresie do regularnego odchwaszczania miejsca nasadzenia, poprawiania palikowania, zwalczania szkodników, jeśli takie występują, a także, jeśli drzewo z jakiś względów nie zachowuje żywotności – do jego wymiany – wyjaśniła Jolanta Swinarska.

Wszystkie sadzone obecnie drzewa zostały zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu są skutecznie zasilane.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Paulaaaaa

Komentarz #90697 dodany 2020-09-22 12:29:07

Najważniejsze żeby ludzie zaczęli dbać o takie miejsca. Zdarza się ze idę na spacer z moim pies nawet pod blokiem i widzę innych wlascieli piesków, którzy wpatrzeni są w telefon i nawet nie widza albo nie chcą widziec co ich pupil robi. Ja od kat wychodząc na spacer używam bio woreczków Pucek- są niewielkie i świetnie się sprawdzają. Dbajmy razem o nasza przestrzeń publiczną, zwłaszcza wlascieli czworonogów! Sprzątanie po nich to Wasz obowiązek!

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024