270-letni dąb szypułkowy, rosnący w gliwickim Parku Chopina, czeka poważna operacja ratunkowa. Drzewo zaatakował groźny grzyb żółciak siarkowy. To choroba nieuleczalna.

Dąb szypułkowy w gliwickim Parku Chopina stoi przy wejściu do Palmiarni. Mierzy prawie 29 m, a obwód jego pnia wynosi 4,8 m. Pomnikiem przyrody został ustanowiony przez miejskich radnych w 2001 r. Niestety, drzewo od kilku lat poważnie choruje – zaatakował je żółciak siarkowy.

–  Dla drzewa to choroba nieuleczalna, ale robimy wszystko, żeby przedłużyć mu życie i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym park. Grzyb atakuje drzewo powodując jego rozkład. Jednak zabiegi prowadzone przez ostatnie lata przynoszą efekty i stan drzewa nieco się poprawił – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach.

Eko lokator Toruń

MZUK, jako opiekun tego pomnika przyrody, co trzy lata zleca wykonanie ekspertyzy dendrologicznej. Ma ona na celu kompleksową analizę stanu zdrowotnego drzewa. Dwie ostatnie, niezależne ekspertyzy potwierdziły, że w obrębie drzewa należy przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, polegające na wykonaniu cięć redukcyjnych w jego koronie.

Zgodnie z przepisami, wszelkie prace związane z ochroną przyrody mogą być wykonywane tylko po uzgodnieniu z właściwym organem. Dlatego na ostatniej sesji gliwiccy radni, po wcześniejszym zapoznaniu się z ekspertyzami, jednogłośnie wyrazili zgodę na przeprowadzenie koniecznych prac.

– Korona drzewa zostanie skrócona o 3 m i zmniejszona po bokach o ok. 1,5 m. Ścięte zostaną jedynie cieńsze gałęzie – uspokaja Iwona Janik.

Tymczasem rosnące wzdłuż ul. Kłodnickiej w Gliwicach klony srebrzyste czeka wycinka. Eksperci z Centrum Dendrologicznego z Nadarzyna jednoznacznie określili w ekspertyzie z 27 maja br., że stan zdrowotny i statyczny 11 drzew jest bardzo zły, zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców. Konieczne jest ich usunięcie. Aleja ta również ma status pomnika przyrody, dlatego o przyszłości drzew zadecydują gliwiccy radni.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj