Dwanaście miast i kilka mniejszych miejscowości Ukrainy zostało całkowicie lub częściowo pozbawionych dostępu do wody pitnej – poinformowała w czwartek rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w mediach społecznościowych.

Miasta pozbawione wody to Mariupol, Mikołajów i Wasylówka na południu, Charków, Ochtyrka, Izium i Trościaniec na północnym wschodzie, Makarów i Czernihów na północy, a także Połohy, Orichiw i Hulajpole na południowym wschodzie.

Denisowa podkreśliła, że poszkodowanych z powodu braku wody jest milion Ukraińców, w tym tylko w obwodzie donieckim 200 tys.

Działania rosyjskich okupantów naruszają prawo milionów Ukraińców do dostępu do wody pitnej – napisała Denisowa.

Działania agresora są bezpośrednim naruszeniem art. 55 § 1 Konwencji o ochronie osób cywilnych w czasie wojny z 12 sierpnia 1949 r. (Czwarta Konwencja Genewska), zgodnie z którym władza okupacyjna musi korzystać ze wszystkich dostępnych środków aby zapewnić ludności cywilnej wszystko niezbędne zasoby, w tym wodę.

Wzywam społeczność międzynarodową do zwiększenia sankcji na Rosję w celu powstrzymania agresji wojskowej na Ukrainę i torturowania cywilów w naszym kraju – podsumowała rzeczniczka praw człowieka.

Czytaj więcej

Skomentuj