Od przyszłego roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza, będą przez dwa lata zwolnione z podatku od nieruchomości. Zainteresowanie mieszkańców jest spore – wniosek o eko-ulgę złożyło już 425 osób.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie to kolejny elementem walki z zanieczyszczeniem powietrza w Rybniku. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni przyjęli w marcu.

Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone są kotły zasilane paliwami stałymi.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

Indywidualna ulga będzie przysługiwać przez kolejne dwa lata, natomiast sama uchwała
– do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu kiedy – zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego – upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat.

Rybnicka uchwała ma wspierać mieszkańców, którzy jeszcze przed tą graniczną datą ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj