Nawet 53 tys. zł będzie można odliczyć od dochodu w ramach nowej ulgi podatkowej na termomodernizację domu. Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort finansów. Ulga podatkowa ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

W projekcie zaproponowano ulgę podatkową dla podatników, którzy rozliczają się według skali 19 proc. albo płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy będą mogli odliczyć od dochodu wydatki poniesionych termomodernizację. Propozycja dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, a termomodernizacja została przeprowadzona na podstawie audytu.

Zgodnie z projektem można będzie odliczyć 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych, jednak nie może to być więcej niż 53 tys. zł. Ulga ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie ulgi zapowiedziała na początku czerwca szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska. Minister ogłosiła stworzenie instrumentu, który przez system podatku PIT zachęciłby do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Podkreśliła wtedy, że ulga podatkowa będzie adresowana do tych, którzy wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów związanych z termomodernizacją.

Wprowadzenie zachęt podatkowych dla termomodernizacji jest fragmentem rządowego programu Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Budżet całego programu to ponad 100 mld zł.

Źródło: PAP, biznesalert.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj