1 / 4

Stolica pod względem zieleni miejskiej zmienia się nie do poznania. Akcja „Milion drzew dla Warszawy”, regularne zazielenianie ulic, tworzenie skwerów i rewitalizowanie parków – to inicjatywy, które z dużym rozmachem realizuje stołeczny zarząd zieleni.

Najnowsza ukończona inwestycja, której pomysłodawcami byli mieszkańcy stolicy, to rewitalizacja zieleni przy ul. Świętokrzyskiej – od ul. M. Kopernika do ronda ONZ. Arteria zmieniła się po zakończeniu budowy drugiej linii metra – przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów, pojawiła się mała architektura.

– Jestem zachwycona tym, jak pięknie jest dziś na ulicy Świętokrzyskiej. Cieszy mnie też udział i zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie tego projektu – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Przygotowanie projektu obejmowało konsultacje społeczne oraz uzgodnienia z właścicielami sieci podziemnych. Pomysł uzupełnienia nasadzeń o kilkanaście drzew, krzewy i rabaty kwiatowe zgłoszony w budżecie obywatelskim poparło ponad 2,2 tys. mieszkańców.

W rezultacie budżet partycypacyjny udało się powiększyć 10-krotnie, a wzdłuż ulicy znalazło się miejsce dla aż 191 platanów, które posadzono na całej długości Świętokrzyskiej. Rozmiarami dorównują one rosnącym tam wcześniej drzewom. Nowe nasadzenia mają 8-9 metrów wysokości i obwód pnia 30-35 cm. Oprócz nich posadzono 17 rozłożystych wiśni różowych o wysokości 2,5-3 m.

Wzdłuż całej ulicy pojawiły się żywopłoty z irgi (40 tys. sadzonek) oraz łąki kwietne obsadzone kilkunastoma tysiącami bylin i kwiatów. Aby chronić instalacje podziemne przed korzeniami drzew, zastosowano ekrany przeciwkorzenne i rury osłonowe. Ta nowatorska technologia, a także konieczność zminimalizowania ingerencji w przestrzeń ulicy, sprawiły że prace trwały kilka miesięcy.

W kilku miejscach zaaranżowane zostały tzw. parklety, czyli kąciki do odpoczynku wśród zieleni. Przybyło kilkadziesiąt dodatkowych ławek, część z nich jest wyposażona w wygodne podłokietniki i oparcia. Pojawiło się też więcej koszy na śmieci i stojaków dla rowerów. Mieszkańcy, którzy mają swój udział w powstaniu projektu i wzięli udział w konsultacjach społecznych, otrzymali niespodziankę – pamiątkowe tabliczki przy posadzonych drzewach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj