UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii
MŁ/PAP
03.11.2022, o godz. 14:49
czas czytania: około 3 minut
0

UE musi dokonać zmian w celach klimatycznych ze względu na aspekty dot. bezpieczeństwa dostaw energii. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musi rozwijać też źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne - podkreślali eksperci, którzy wzięli udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland w Brukseli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

“Zielony Ład to właściwy kierunek na dłuższą metę, ale myśląc o aspekcie bezpieczeństwa, Unia Europejska musi dokonać pewnych dostosowań. Ze względu na aspekty bezpieczeństwa tej i następnej zimy musimy dokonać zmian w naszych długoterminowych celach klimatycznych” – przekonywał podczas debaty w Brukseli europoseł Roberts Zile (EKR), wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Bezpieczeństwo dostaw i przystępność cenowa coraz ważniejsze 

Podobnego zdania jest Tomas Pirkl, który w Brukseli reprezentuje czeską firmę CEZ. „Przed kryzysem przyglądaliśmy się głównie aspektowi dekarbonizacji. Teraz bardziej przyglądamy się innym aspektom, czyli bezpieczeństwu dostaw i przystępności cenowej” – mówił. Jak dodał, nie powinno to jednak budować sporów między biznesem a KE. “To nie Europejski Zielony Ład spowodował obecny kryzys. To Rosja grała cenami gazu, a potem wpływem wojny w Ukrainie” – powiedział.

Stabilność dostaw paliw kopalnych do UE

W dyskusji poruszono też kwestię stabilności dostaw paliw kopalnych do UE. Zdaniem Adama Czyżewskiego, Głównego Ekonomisty PKN Orlen, równolegle do rozwoju odnawialnych źródeł energii, UE musi zabezpieczać dostawy gazu i ropy naftowej. “Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii musimy rozwijać się i inwestować w źródła zapasowe, czyli paliwa kopalne, takie jak gaz i ropa. I to nie znaczy, że musimy je spalić, ale musimy mieć zapasy do wykorzystania w sytuacji awaryjnej” – uzasadniał.

Wojna zmieniła wszystko

Rozmowy dotyczyły też stabilności inwestycji w sektorze energetycznym w związku z wojną i kryzysem energetycznym.

„W obliczu wojny i gwałtownej deglobalizacji pukającej do naszych drzwi, Europa nie może sobie pozwolić na igranie z ogniem. Potrzebujemy odpowiedniego otoczenia dla inwestycji, aby stabilnie i nieprzerwanie rozwijać naszą gospodarkę” – stwierdził europoseł Bogdan Rzońca, członek komisji budżetowej PE.

W ocenie polityka „nawet najlepsze ramy prawne i najbardziej ambitne pomysły nie mogą zastąpić stabilnego i przewidywalnego otoczenia inwestycyjnego dla uczestników rynku”. “Dzisiaj wszyscy w Unii płacą za niedofinansowaną infrastrukturę energetyczną, czy to w LNG czy w energetyce jądrowej” – powiedział Rzońca. Jak podkreślił, takie źródła energii, jak gaz i energia jądrowa nie mogą być dyskryminowane.

Zdaniem mec. Katarzyny Lachowicz, dyrektor BSP w Brukseli, sukces będzie zależał od zapewnienia przedsiębiorstwom i społeczeństwom jasnej i prostej do przejścia ścieżki transformacyjnej, biorąc pod uwagę znaczne potrzeby inwestycyjne i pilną potrzeba wsparcia w tym zakresie.

“Obecna nowa sytuacja geopolityczna, pilna potrzeba transformacji energetycznej i dekarbonizacji, a także nadzwyczaj gwałtownie rosnące ceny energii mają wpływ na wszystko – od przemysłu po konsumentów. Innowacyjne rozwiązania to synergia biznesu i nauki, którą uważamy za jedną z najlepszych dróg. Ale ten kierunek wymaga silnego wsparcia finansowego” – wskazała Lachowicz.

Taksonomia

Debata była okazją do omówienia roli taksonomii UE w kontekście inwestycji na rzecz zrównoważonych projektów oraz realizacji celów klimatyczno-energetycznych. „Osiągnięcie celów klimatycznych i innych celów środowiskowych nie może być wyłącznie dokonywane przez Unię Europejską – są to cele globalne i wymagają globalnej pracy” – zauważyła Elisabetta Siracusa z Dyrekcji Generalnej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych Komisji Europejskiej.

„Miliardy euro trafiają do sektora energetycznego. Upewnijmy się, że te miliardy zostaną wykorzystane w taki sposób, abyśmy mogli zarówno rozwiązać problemy krótkoterminowe, ale także przyspieszyć wymiar do celów klimatycznych do 2030 roku” – przekonywał z kolei Ruud Kempener z Dyrekcji Generalnej ds. energii Komisji Europejskiej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024