Unia nie dofinansuje już spalarni. Pozostają środki krajowe [WIDEO]

Unia nie dofinansuje już spalarni. Pozostają środki krajowe [WIDEO]
Szymon Pewiński
16.09.2019, o godz. 11:50
czas czytania: około 2 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponował prawie wszystkie środki, jakie Unia Europejska przekazała Polsce na inwestycje w gospodarkę odpadami. W kolejnej perspektywie finansowej UE najpewniej nie będzie dofinansowywała inwestycji w spalarnie odpadów. Te mogą być jednak wspierane ze środków krajowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą


Kongres Envicon Environment 2019 już w październiku w Poznaniu! Zarejestruj się już dziś!

Envicon 750 x 300

W dofinansowaniach przekazywanych przez NFOŚiGW ze środków europejskich dla gospodarki odpadami pozostały w zasadzie tylko dwa nabory. Pierwszy z nich właśnie się kończy, drugi ma rozpocząć się pod koniec roku. Jak mówił podczas konferencji Abrys wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk, alokacja środków w naborach w kolejnego Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jest już niewielka. Można tu w zasadzie mówić o „resztkowej frakcji dofinansowania”.

Obecnie Fundusz przygotowuje się do wdrażania kolejnego POIiŚ 2021-2027. – Co się tyczy nowej perspektywy, mamy nadzieję, że zacznie się ona wcześniej w trzecim roku wdrażania. Tak było niestety z tą obecną – przypomniał Dominik Bąk.

Zakres projektów przewidzianych do dofinansowania w gospodarce odpadami ma być bardzo zbliżony do tego w obecnym POIiŚ, jednak ze środków europejskich prawdopodobnie nie będzie rozwijane termiczne przekształcanie odpadów, choć, jak podkreśla wiceprezes Funduszu, istnieją starania by ten komponent jednak pozostawić.

Poza tym wszystkie przedsięwzięcia w gospodarce odpadami wpierane dofinansowaniami unijnymi powinny wpisywać się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego.

W swojej ofercie ze środków krajowych NFOŚiGW posiada program „Racjonalna gospodarka odpadami”, z którego będzie można starać się o dofinansowania m.in. dla spalarni. Wiceprezes NFOŚiGW podkreśla, że ma on wspierać nie tylko termiczne przekształcanie odpadów.

– Z chęcią będziemy wspierać każdą racjonalną instalację przetwarzania czy zagospodarowywania odpadów; czy to z obszaru recyklingu znajdującego się wyżej w hierarchii postępowania z odpadami, czy to instalacje do fermentacji, czy budowę kompostowni; czy to także komponent termiczny – jako domknięcie gospodarki, którą nazywamy gospodarką o obiegu zamkniętym – mówił.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024