Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył na firmy uczestniczące w zmowie w przetargach na utrzymanie zieleni kary w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł – poinformował w środę UOKiK.

“Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję dotyczącą zmowy przetargowej, w której nałożył karę w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł. Firmy Zwyż – Dźwig i FHU Berger uzgadniały warunki ofert i podejmowały działania prowadzące do wyboru oferty z wyższą ceną, czym wpływały na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim i dolnośląskim” – wskazano w komunikacie urzędu.

Powtarzalny schemat działań

UOKiK wyjaśnił, że uczestnicy zmowy brali udział w trzech przetargach przeprowadzonych w latach 2016-2019 związanych z wycinką, frezowaniem, karczowaniem i pielęgnacją drzew.Zdaniem urzędu postępowanie antymonopolowe wykazało powtarzalny schemat działań Firmy Usługowo–Transportowo-Sprzętowej Zwyż – Dźwig z Żagania (woj. lubuskie) oraz Firmy Handlowo Usługowej Maciej Berger z Iłowej (woj. lubuskie) w pozyskiwaniu zamówień publicznych. Urząd uznał, że przedsiębiorcy ci składali w przetargach niekompletne oferty, po czym w zależności od układu ofert w rankingu decydowali o ich uzupełnieniu.

Urząd antymonopolowy ustalił, że jeśli najkorzystniejsza okazywała się propozycja FHU Berger, a następną w kolejności była propozycja Zwyż – Dźwig, wówczas przedsiębiorca proponujący cenę potencjalnie zwycięską nie uzupełniał oferty bądź uzupełniał ją wadliwie, przez co była odrzucana. W konsekwencji dochodziło do wyboru przez zamawiającego droższej oferty Zwyż – Dźwig.

Celem tej taktyki, ocenił urząd, było osiągniecie dodatkowych korzyści finansowych – zdobycie zamówienia za jak najwyższą cenę. Uczestnicy zmowy doprowadzili do tego w trzech przetargach, przy czym w dwóch przypadkach zamówienie zostało zrealizowane, a w jednym organizator unieważnił przetarg, podejrzewając niezgodne z prawem praktyki.

Nie można uzgadniać warunków składanych ofert

Według prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego działania spółek miały charakter zamierzony, powtarzalny i stanowiły manipulację wynikami przetargu. Prawo antymonopolowe zakazuje uzgadniania przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert. “Negatywnym skutkiem tego typu porozumień są wyższe koszty realizacji zadań publicznych, a tym samym straty dla polskiej gospodarki” – wskazał prezes urzędu, cytowany w komunikacie UOKiK.

To nie pierwsza taka sytuacja

W efekcie Chróstny wydał decyzję, w której ukarał firmę Zwyż – Dźwig oraz FHU Berger za praktyki ograniczające konkurencję. Łączne sankcje wyniosły 108 tys. 923,50 zł. Decyzja nie jest prawomocna.

Urząd zaznaczył, że nie jest pierwsza decyzja UOKiK wobec spółki Zwyż – Dźwig. Pod koniec 2021 roku Prezes UOKiK postawił przedsiębiorcy zarzut zmowy przetargowej przy tożsamym sposobie działania, wtedy z firmą „M&M” z Bolesławca (za lata 2018-2020). Nałożone zostały wówczas kary w łącznej wysokości ponad 131 tys. zł (131 140 zł).

UOKiK dobrze poinformowany

“W celu skuteczniejszego wykrywania zmów przetargowych UOKiK współpracuje z Urzędem Zamówień Publicznych. Dzięki wykorzystaniu danych dotyczących postępowań przetargowych, gromadzonych w ramach systemu eZamówienia, będzie możliwe efektywniejsze identyfikowanie niedozwolonych porozumień ograniczających konkurencję” – poinformował UOKiK.

UOKiK przypomniał, że prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Z odpowiedniego formularza można skorzystać na stronie konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ “Zastosowany europejski system gwarantuje całkowitą anonimowość, także wobec urzędu” – zapewnia UOKiK.

Czytaj więcej

Skomentuj