Według Ministerstwa Środowiska obecne podtopienia są spowodowane słabą infrastrukturą przeciwpowodziową. Zdaniem resortu nowe prawo pozwoli na lepsze przygotowanie się na ewentualne wystąpienie wysokiego stanu wód, dlatego jeszcze w tym tygodniu do Rządowego Centrum Legislacji trafi projekt ustawy Prawo wodne.

Projekt nowej ustawy zakłada utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Ta instytucja Skarbu Państwa ma zajmować się wszystkimi wodami publicznymi. Dotychczas infrastruktura wodna była zarządzana przez władze samorządowe i centralne. Takie rozwiązanie ma według ministerstwa pozwolić na długofalowe działania, w tym na kompleksowy monitoring wałów przeciwpowodziowych czy urządzeń melioracyjnych, a w efekcie zwiększyć bezpieczeństwo.

– Rzeka i wały będą znajdowały się w jednych rękach, to jedna z podstaw we właściwym zarządzaniu ryzykiem przeciwpowodziowym – podkreślił wiceminister Mariusz Gajda.

Nowa instytucja ma planować swój budżet na wiele lat do przodu, a ministerstwo zapowiada, że do 2022 roku wyda 12 mld złotych na inwestycje związane z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym.

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda twierdzi, że przyczyną obecnych podtopień są niedokończone inwestycje i zaniedbania ze strony poprzedniego rządu. –  Dla naszych poprzedników bezpieczeństwo ekologiczne, w tym bezpieczeństwo przeciwpowodziowe nie było najważniejsze. Niedokończone są m.in. takie kluczowe przedsięwzięcia, jak: zbiornik Świnna Poręba,  stopień w Malczycach, czy  zbiornik Racibórz. Przygotowujemy nowe Prawo wodne, abyśmy byli znacznie lepiej przygotowani do takich sytuacji, jak w tej chwili, a także tych znacznie trudniejszych – podkreślał.

Na szybką nowelizację prawa liczą także prawnicy. – Należy mieć nadzieję, że po opublikowaniu ostatecznej wersji projektu Prawa wodnego nastąpi przyspieszenie prac legislacyjnych w Parlamencie. Można założyć w ciemno, że proces legislacyjny na poziomie parlamentu będzie miał dynamiczny przebieg. Wszyscy na to czekają. Oczywiście otwartym jest pytanie o kształt tego projektu – mówi radca prawny, dr Jędrzej Bujny.

Obecnie IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne w pięciu województwach. Wysoki stan wód występuje w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Projekt nowej ustawy zakłada utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. i likwidację Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych w całej Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Głupota czy zemsta?!!!!!!!!!!!!!!

Skomentuj