Reklama

envicon 2023 ad1a

Veolia uruchomi dwa nowe mega-bloki gazowe dla Poznania

Veolia uruchomi dwa nowe mega-bloki gazowe dla Poznania
Bartłomiej Leśniewski
26.09.2023, o godz. 9:27
czas czytania: około 3 minut
0

Veolia wybuduje w stolicy Wielkopolski dwa nowe bloki gazowe. Dla Poznania i jego mieszkańców oznacza to czystsze powietrze i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

„Dzięki realizowanym w ostatnich latach przez spółkę i jej partnerów inwestycjom ograniczającym emisję CO2, do roku 2030 Poznań wysunie się na pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Odejście od węgla

Dwa nowoczesne bloki gazowe będą produkować rocznie 800 GWh energii elektrycznej oraz 3,5 tys. GJ ciepła. To kolejny znaczący krok w odchodzeniu od węgla w stolicy Wielkopolski.

– Planowane uruchomienie nowych bloków gazowych o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, nastąpi na przełomie 2024 i 2025 roku. Już za niespełna dwa lata Poznań zyska nie tylko nowoczesne i ekologiczne źródła energii, ale będzie też przygotowany technologicznie do wykorzystania wodoru. W połączeniu z innymi dotychczasowymi i planowanymi inwestycjami w rozwój technologii odzysku energii i podnoszenia efektywności energetycznej, konsekwentnie budujemy system oparty na poszanowaniu zasobów w interesie mieszkańców i środowiska – mówi Jan Pic, prezes Zarządu Veolia Energia Poznań.

Inwestycja przyczyni się do odejścia od spalania węgla. Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszy się także emisja gazów cieplarnianych. Do atmosfery trafi 390 tysięcy ton CO2 rocznie mniej, co można porównać z nasadzeniem 40 tysięcy hektarów lasu. Ograniczony zostanie także transport węgla w skali 6,5 tysiąca wagonów rocznie.

Współspalanie wodoru

Dzisiejsza inwestycja, w budowę bloków gazowych w Poznaniu, pozwoli na  zmniejszenie emisji CO2 aż o 35% – to nasz realny wkład w transformację ekologiczną miasta, ale przede wszystkim przykład kompleksowej zmiany naszego modelu biznesowego odejścia od węgla i zastąpienia go mniej emisyjnym paliwem – zaznacza Luiz Hanania, wiceprezes Zarządu Veolia Energia Polska, dyrektor ds. finansowych, efektywności operacyjnej, transformacji cyfrowej i innowacji na strefę Europy Środkowo-Wschodniej.

Veolia ma już kontrakt, który wygrała na aukcji głównej rynku mocy. Zacznie on obowiązywać od 2026 roku. Poznańskie bloki gazowe będą wyposażone w nowoczesne turbiny gazowe SGT-800, które umożliwiają współspalanie wodoru. Będzie można je też zmodernizować w kierunku całkowitego przejścia na to źródło energii. Nowe bloki będą mogły wykorzystywać również biometan, którego potencjał jest w Polsce rozwijany.

– Z uwagi na ogromne wyzwanie, jakim jest transformacja sektora ciepłowniczego, niezbędne są inwestycje oparte na technologiach, które są przystosowane do zmiany paliw w dłuższej perspektywie. Nasze turbiny umożliwią w przyszłości współspalanie mieszanki gazu i wodoru, a docelowo wyłącznie wodoru. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw energii i efektywność sieci ciepłowniczej. Jesteśmy pewni, że nowa inwestycja znacząco poprawi jakość życia mieszkańców, wpłynie pozytywnie na ich lepsze samopoczucie oraz będzie znaczącym krokiem ku dekarbonizacji stolicy Wielkopolski – podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes Siemens Energy CEE, dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023