Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

W 2018 roku będą pobrane dwie opłaty za korzystanie z wód

W 2018 roku będą pobrane dwie opłaty za korzystanie z wód
ko
06.02.2018, o godz. 7:37
czas czytania: około 1 minuty
0

System opłat za usługi wodne jest gotowy, użytkownicy poznają stawki w lutym - poinformował zastępca prezesa PGW Wody Polskie Mateusz Balcerowicz. W tym roku trzeba będzie jednak zapłacić podwójnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Opłaty za usługi wodne (stałe i zmienne) zostały wydzielone z opłat środowiskowych, regulowanych przez Prawo ochrony środowiska. Nowe Prawo wodne wprowadziło je dla wszystkich sektorów korzystających z wody, w tym dla rolnictwa, hodowców ryb, producentów napojów, sektora energetyki cieplnej i wodnej. Ich wysokość określiło rozporządzenie.

Opłaty będą od tego roku wpływać do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, bowiem stanowią, poza dotacją z budżetu państwa, podstawę jego finansowania. Wcześniej opłaty za korzystanie ze środowiska zasilały budżety samorządów, a przez nie były w większości przekazywane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i funduszy wojewódzkich. Od stycznia tego roku jedynie 10 % wpływów  w ramach opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej zostanie w samorządach.

Stawki opłat za usługi wodne czekają na podpis premiera

Jak powiedział na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej zastępca prezesa Wód Polskich Mateusz Balcerowicz, w tym roku sytuacja jest szczególna, bowiem użytkownicy wód zapłacą dwukrotnie: raz opłatę za miniony rok odprowadzana jeszcze do urzędów marszałkowskich, a drugi – wg nowych rozwiązań – do Wód Polskich. Informacja o wysokości opłat stałych ma jeszcze w lutym trafić do użytkowników. Ta o wysokości opłaty zmiennej –  zależnej od wykorzystania wody – w drugim kwartale.

Wiceprezes Wód Polskich dodał też, że liczy, iż użytkownicy wód będą współpracować z nową organizacją oraz że przysługuje im prawo złożenia reklamacji na naliczone opłaty.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024