Trwa budowa centrum handlowego Forum Gdańsk. Na marzec zapowiadane są nasadzenia zieleni. Inwestor zamierza posadzić na dwóch hektarach 80 gatunków roślin – w sumie 33 tys. sadzonek.

Pierwsze nasadzenia roślinności na terenie powstającego nowego centrum miejskiego Forum Gdańsk rozpocząć mają się w marcu. Tereny zieleni zajmą ponad 30 proc. sześciohektarowej działki. Owocujące krzewy, kwitnące byliny oraz ozdobne trawy stworzyć mają prawdziwie naturalistyczny i swobodny krajobraz. Podobne rozwiązania można oglądać w przestrzeni publicznej nowojorskiego parku High Line czy londyńskiego Barbican Centre.

Roślinna sezonowość

– Krajobraz Forum Gdańsk będzie zmieniał się wraz z sezonami – mówi Katarzyna Bellingham, której powierzono projektowanie zieleni w tym miejscu.

– Odpowiedni dobór gatunków roślinności gwarantuje zmienność form oraz barw przez cały rok. Wiosną roślinność będzie niska i soczysta, na początku lata zacznie zabarwiać się delikatnie błękitem kocimiętki i fioletem szałwii omszonej, aby już w lipcu wybuchnąć kolorami różu i purpury jeżówek, sadźców i rozchodników oraz złotem rudbekii i dzielżanów – dodaje projektantka.

– Jesienią i zimą ozdobą będą pióropusze traw zdobnych oraz kolorowe pędy krzewów dereni i owocostany perukowca podolskiego. W miesiącach letnich i jesiennych na miododajnych kwiatostanach pojawią się kolorowe motyle. Dla nich oraz owadów pożytecznych, na przykład biedronek, powstaną specjalne domki. Zimą i wiosną zaś łatwo będzie zaobserwować wśród roślinności ptaki śpiewające – kończy.

Nawiązania do polskiej przyrody

Większość roślin, które pojawią się w Forum Gdańsk to gatunki rodzime lub genetycznie zbliżone do dziko rosnących w naszej szerokości geograficznej. Wszystkie będą pochodzić ze szkółek znajdujących się w północnej Polsce. Dzięki temu nie będą narażone na przemarzanie i będą naturalnie odporne na szkodniki oraz choroby, a więc nie będą wymagały wiele pielęgnacji ani oprysków chemicznych.

– Na dachu jednego z budynków powstaje rabata przypominająca dziką łąkę w samym środku miasta – opisuje projektantka. – Za to nasadzenia na skarpie od strony Wałów Jagiellońskich będą koncentrowały się wzdłuż falującej z południa na północ błękitno-fioletowej rzeki stworzonej z rożnych odmian szałwii omszonej oraz astrów. Ten efekt, poza pięknym wyglądem, ma symbolicznie nawiązywać do przepływającego przez Forum historycznego Kanału Raduni.

Od strony ul. Hucisko powstanie tzw. Przedpole Ekologiczne, które będzie przypominać tradycyjne rabaty bylinowe ze szczególnym akcentem na kwiaty miododajne. Roślinność w tym miejscu będzie się stopniowo wyciszać, aby płynnie połączyć się z tkanką miejską.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj