1 / 3

312 drzew oraz kilkanaście tysięcy bylin, krzewów i roślin cebulowych posadzonych zostanie między ul. Śródmiejską, Bema i Wrocławską w Jarocinie. Właśnie został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy największego dotychczas projektu urządzenia terenu zieleni w tym mieście.

Gmina pozyskała w 2017 r. ponad 12 mln zł z Unii Europejskiej na projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest połączenie zielonymi korytarzami trzech parków – Radolińskich, mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego i Szubianki.

– W Jarocinie dotychczas nie realizowaliśmy jednorazowo zadania, obejmującego tak dużą liczbę nasadzeń drzew, krzewów i bylin. Chcemy pokazać, jak docelowo może wyglądać zieleń przyuliczna w gminie – powiedział burmistrz miasta Adam Pawlicki.

Właśnie został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy urządzenia terenu zieleni wzdłuż wybudowanego już łącznika między ul. Śródmiejską, Bema i Wrocławską. Od wiosny do jesieni tego roku nasadzonych ma tam być m.in. 312 nowych drzew.

– Będą to m. in. lipy, klony, graby, jarząby, dęby, platany, jesiony, grusze drobnoowocowe, buki, glediczie trójcierniowe. Łącznie będzie to aż 14 gatunków, gdyż zależy nam na bioróżnorodności, a także na miododajności drzew – wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu.

– Każde z drzew będzie wybierane w specjalistycznych szkółkach przy udziale wskazanego przez gminę specjalisty. Nie będziemy nasadzać takich drzewek, jakie często widzimy przy nowych drogach, a są grubości zbliżonej do kija od miotły. Wiele takich egzemplarzy w ogóle się nie przyjmuje i szybko obumiera. Drzewa sadzone wzdłuż łącznika będą miały obwody pni od 20 do 30 cm – zaznacza Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

Dodatkowo posadzonych zostanie ponad 14 tys. bylin (z 25 gatunków – m.in. przywrotnik, jeżówka, parzydło leśne, śmiałek, kocimiętka), 11 tys. krzewów (z 19 gatunków – m. in. sosna kosodrzewina, róża francuska, tawuła, irga, jaśminowiec, kalina koralowa) i 15 tys. roślin cebulowych (głównie krokusów). Powstanie też prawie 3 tys. m.kw. łąki kwietnej założonej z minimum 30 roślin. Trawniki będą zajmowały jedynie 1400 m.kw.

– Zmieniające się warunki klimatyczne, wysokie temperatury i mała ilość opadów w okresie letnim nie sprzyjają zachowaniu w dobrym stanie trawników. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże powierzchnie obsadzone krzewami, bylinami i łąkami kwietnymi, które są łatwiejsze w utrzymaniu, wymagają mniejszej ilości wody i w dłuższej perspektywie czasowej są tańsze w utrzymaniu – przekonuje Piotr Kociński.

Dzięki realizacji tego projektu o połowę zwiększy się też obszar Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego.

– Zdecydowanie poprawi się estetyka otoczenia wybudowanego w ubiegłym roku łącznika. Drzewa oraz zieleń średnia będą stanowiły naturalną izolację między drogą a zabudowaniami mieszkalnymi. Dodatkowo przy ul. Wrocławskiej powstaną odcinki zielonej ściany w postaci żywopłotów grabowych i bukowych – zapowiada Robert Kaźmierczak.

Według szacunków realizacja tego projektu może kosztować miasto ok. 1,5 mln zł. 85% tej kwoty będą stanowić pieniądze pozyskane przez gminę z funduszy unijnych. Wykonawcy mają czas na złożenie ofert przetargowych do 27 lutego 2019 r. Dokumentacja projektowa wygląda jak kolorowa mozaika, na której kawałek po kawałku opisane są pobocza łącznika i rondo ze wskazaniami rodzaju i liczby nasadzanych roślin.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. brawo! jestem też za terenami dzikich łąk w miastach zamiast krótko przyciętych trawników, są pikne mieszanki łąk do kupienia sam chyba na działce wydzielę cześć na łąkę

Skomentuj