Zakończyła się warta ponad 2,3 mln zł kompleksowa rewitalizacja skweru Fojkisa na katowickim Wełnowcu. Prace przy realizacji tej inwestycji ruszyły w czerwcu tego roku i objęły położony przy al. Korfantego obszar liczący ponad 25 tys. mkw.

Zakres prac przy przebudowie skweru Fojkisa w Katowicach był szeroki. Dokonano tu rozbiórki zniszczonych, istniejących nawierzchni oraz starego oświetlenia i wykonano prace związane z infrastrukturą wodną, kanalizacyjną oraz energetyczną.

Następnie zmodernizowano istniejące schody, wykonano nowe alejki i oświetlenie. Powstało wiele elementów małej architektury – ławki, siedziska, kosze, stojaki na rowery, słup ogłoszeniowy.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Zmodernizowano także cokół stojącego tu pomnika oraz wykonano fontannę. Do tego doszły nowe nasadzenia i kompleksowa aranżacja zieleni.

– Aby dzisiaj miasto było postrzegane jako atrakcyjne i przyciągało mieszkańców nie wystarczy już mieć interesujących ofert pracy i atrakcyjnych mieszkań. Ludzie chcą wiedzieć, co będą mogli robić po pracy. Jako Miasto Kreatywne Muzyki UNESCO mamy szeroką ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych. Natomiast dla wielu katowiczan bardzo ważna jest także możliwość rodzinnego wypoczynku wśród zieleni – powiedział podczas otwarcia skweru Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Dlatego w ostatnim czasie koncentrujemy się na realizacji zielonych inwestycji w dzielnicach – to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Z jednej strony mówimy o dużych projektach, jak np. rewitalizacje parków Boguckiego i Olimpijczyków warte blisko 8 mln zł, czy też budowa tężni solankowej na Ligocie. Z drugiej, w ramach „akcji dzielnica” oraz budżetu obywatelskiego, realizujemy kilkadziesiąt drobnych projektów polegających na rewitalizacji zaniedbanych skwerów w osiedlach. Nasadzamy drzewa i krzewy, powstają elementy małej architektury. Tym samym tworzymy miejsca, w których mieszkańcy okolicznych budynków mogą na ławeczce wśród zieleni odpocząć i spotkać się z sąsiadami. Skwer Fojkisa to kolejny tego typu projekt, adresowany głównie do mieszkańców Wełnowca i Koszutki. Na uwagę zasługuje fakt, że dokonano tam bardzo dużo nasadzeń – drzew, krzewów i bylin.

Na terenie zrewitalizowanego skweru nasadzono m.in. 4020 szt. dąbrówki, 720 szt. bergeni sercowatej, 58 szt. tawułki chińskiej, 407 szt. tawuły japońskiej, 689 szt. ognika szkarłatnego, 1308 szt. trzmieliny, 1825 szt. pięciornika krzewiastego, 90 berberysów, 106  jałowców, a także 619 szt. turzycy włosistej, 832 szt. irg, 1590 szt. bluszczu i 15 grabów pospolitych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj