PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

W Katowicach powstanie ogród sensoryczny i zielone przystanki

W Katowicach powstanie ogród sensoryczny i zielone przystanki
PAP
02.01.2021, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród sensoryczny oraz tzw. zielone przystanki, wiaty i ławki powstaną w Katowicach dzięki dofinansowaniu z projektu UPSURGE realizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Miasto otrzyma na te przedsięwzięcia ponad 2,1 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Katowice są liderem walki o czyste powietrze w naszym regionie. Prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, m.in. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. zielony budżet, sadzenie łąk, czy projekt wCOPdrzewo. Dzięki dofinansowaniu z projektu UPSURGE możliwa będzie realizacja kolejnych zielonych projektów, m.in. zielonych przystanków i ogrodu sensorycznego w przestrzeni miejskiej, które jednocześnie wpłyną na polepszenie jakości powietrza w Katowicach – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Podstawowym założeniem UPSURGE jest stworzenie tzw. sieci referencyjnej podmiotów, miast czy instytucji, które będą zaangażowane w testowanie innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na problemy współczesnych miast i ich adaptacji do zmian klimatu. Ma to być nowatorskie podejście do poprawy jakości powietrza w oparciu o naturę.

W projekcie, który będzie realizowany w latach 2021-24, wezmą udział 23 europejskie miasta. Katowice otrzymają 502 tys. euro, czyli ponad 2,1 mln zł. Zielone inwestycje będą realizowane w tzw. miejskich wyspach ciepła. W rejonie zbiornika retencyjnego przy ul. Tyskiej powstanie zakątek z zielenią i roślinami kserotermicznymi, a przy ulicach Chorzowskiej, Jankego i Warszawskiej tzw. zielone przystanki i wiaty – z nową roślinnością i tablicami edukacyjnymi. Z kolei na terenie przed szpitalem w dzielnicy Ochojec powstanie ogród sensoryczny oraz powiększona strefa zieleni. W miejscach planowanych inwestycji powstaną stacje rejestrujące zmiany parametrów środowiska (jak wilgotność, retencja czy temperatura) i reakcję roślin na stres. Analiza wyników będzie możliwa w oparciu o współpracę z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Jak wskazała naczelniczka Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice Małgorzata Domagalska, dzięki udziałowi w projekcie lokalne władze będą miały możliwość sfinansowania pilotażowych działań, zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy związanej z wyzwaniami współczesnych miast i ich adaptacji do zmian klimatu.

Realizacja projektu UPSURGE oparta jest na naturalnych rozwiązaniach – wykorzystaniu gatunków roślin rodzimych, spontanicznie porastających tereny miejsko-przemysłowe, oraz roślin polecanych do zastosowania w urządzaniu zieleni miejskiej. Jak przekonują urzędnicy, przedsięwzięcie pozwoli m.in. na badanie reakcji roślin na zmieniające się warunki środowiska w ich otoczeniu (zanieczyszczenie, wzrost temperatury, susza i in.) i tym samym wykorzystanie ich jako wskaźnika jakości życia w przestrzeniach miejskich.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024