W Katowicach rozpoczęła się konferencja “Zieleń Miejska”. To okazja do wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli świata nauki, firm prywatnych oraz włodarzy miast.

Spotkanie oficjalnie otworzył wiceprezydent Katowic – Mariusz Skiba. – Katowice są doskonałym przykładem poligonu doświadczalnego, gdzie wiele pomysłów udaje się realizować. Nasze miasto przeszło kolejną przemianę, w grudniu 2018 r. odbywał się u nas szczyt klimatyczny, co jeszcze bardziej otworzyło nas na zmiany w przestrzeni w kontekście zmian klimatu – powiedział.

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji wybranych najnowszych inwestycji w Katowicach. Magdalena Biela z katowickiego ZZM wskazała m.in. na trwającą właśnie rewitalizację Parku Boguckiego.

– Projekt jest realizowany od 2014 r. długo czekaliśmy na fundusze unijne, i z tego względu pojawiły się pewne problemy – zebraną wcześniej dokumentację trzeba było uaktualniać. Staraliśmy się by projekt był nowoczesny, udało nam się tutaj stworzyć m.in. zbiorniki na wodę opadową, aby zebraną deszczówkę wykorzystywać do obsługi parku – zaznaczała Magdalena Biela.

– W tej lokalizacji udało nam się postawić urządzenia muzyczne, ponieważ założenie jest oddalone od zabudowań mieszkaniowych. Park miał bardzo dużo okazałych drzew, wycinka była więc podzielona na etapy, drzewa były ponumerowane a inwentaryzacja z opisem była szczegółowo weryfikowana przez pracowników ZZM – dodała. Na terenie inwestycji pojawił się m.in. wybieg dla psów oraz czerwone elementy małej architektury, które stanowią mocny akcent na tle zieleni. Doposażono także tutejszy plac zabaw.

Co ciekawe – jako jedna z niewielu tego typu realizacji w Polsce – w Katowicach udało się (w ramach budżetu obywatelskiego) stworzyć tężnię. Ulokowana w Parku Zadole cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Okazuje się, że w wielu miastach pomysł realizacji tężni się pojawia, jednak niezwykle trudno znaleźć wykonawcę, który takiego przedsięwzięcia się podejmie.

Wspomniane inwestycje uczestnicy konferencji zwiedzą w ramach dzisiejszej wizyty terenowej.

W ramach konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny przygotowany przez redakcję „Zieleni Miejskiej” – „Zieleń – clou marketingu nowoczesnych miast”. Szczegółowa relacja z wydarzenia pojawi się w lipcowo-sierpniowym numerze „Zieleni Miejskiej”.

Czytaj więcej

Skomentuj