W Katowicach trwają testy związane z nowoczesnym rozwiązaniem ułatwiającym parkowanie samochodów. Dzięki specjalnej aplikacji kierowca dowie się, czy wybrane przez niego miejsce jest wolne.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów (MZUiM) w Katowicach wraz z katowicką firmą Parkanizer testują w centrum miasta innowacyjne rozwiązania ułatwiające parkowanie.

Na każdym z 22 miejsc postojowych w podłożu zamontowany jest niewielki czujnik, który wysyła do sieci informację, czy stoi nad nim samochód. Cały system jest sprzężony z aplikacją, którą można pobrać na telefon komórkowy.

– Turkusowy kolor wskazuje na mapie w aplikacji, gdzie znajdują się wolne miejsca, a na szaro widać te zajęte – mówi Marta Grabny, kierownik Działu Nadzoru Systemów Parkowania MZUiM.

– Stan miejsc postojowych można sprawdzić w dowolnym momencie. Jeśli aplikacja pokazuje brak wolnego miejsca, to kierowca po prostu nie skręci w Podgórną, bo będzie wiedział, że tam nie zaparkuje – dodaje Marta Grabny.

Wybór ulicy Podgórnej na wprowadzenie tego pilotażowego rozwiązania nie był przypadkowy. – W sąsiedztwie znajdują się punkty usługowe, przychodnia, restauracje, uniwersytet i szereg urzędów, a dzięki naszej aplikacji wielu mieszkańców Katowic może łatwiej znaleźć miejsce do zaparkowania – wyjaśnia Maciej Lukas, kierownik projektu Parkanizer.

Aby skorzystać z aplikacji na smartfonie wystarczy wyszukać nazwę „Parkanizer” w App Store lub Google Play, pobrać ją i wypróbować w terenie.

Aplikacja Parkanizer jest przyjazna również dla niepełnosprawnych kierowców. Miejsca przeznaczone dla nich są na mapie specjalnie oznaczone, wystarczy wybrać w aplikacji odpowiednie ustawienia.

Pilotaż systemu w Katowicach będzie trwał do maja. Nowoczesne rozwiązania wchodzące w skład systemu Parkanizer są z powodzeniem wdrażane w innych miastach w Polsce – kolejnym, które uruchomi pilotaż po Katowicach, będzie Toruń.

Czytaj więcej

Skomentuj