Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

W Kochanowicach na Śląsku powstanie nowy rezerwat przyrody

W Kochanowicach na Śląsku powstanie nowy rezerwat przyrody
pap/jw
11.11.2023, o godz. 13:06
czas czytania: około 3 minut
0

Regionalna Rada Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego podjęła decyzję o utworzeniu i kształcie nowego rezerwatu przyrody. Będzie to już 66. rezerwat w województwie śląskim, powstanie w gminie Kochanowice i będzie trzecim takim obiektem na obszarze Nadleśnictwa Herby (powiat lubliniecki) - poinformowała w czwartek Natalia Zapała, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W trakcie poniedziałkowej sesji wyjazdowej Regionalnej Rady Ochrony Przyrody działającej przy RDOŚ w Katowicach podjęto decyzję o utworzeniu i kształcie nowego rezerwatu przyrody. 66. rezerwat w woj. śląskim powstanie w gminie Kochanowice i będzie trzecim takim obiektem na terenie Nadleśnictwa Herby – poinformowała w wydanym w czwartek komunikacie Natalia Zapała, rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach.

Warte ochrony

– Nowy rezerwat powstanie na terenie lasów we wschodniej części Leśnictwa Kochanowice. Projektowane do objęcia ochroną rezerwatową są fragmenty wielogatunkowych lasów o bogatym runie odpowiadające niskiemu grądowi subkontynentalnemu “Tilio-Carpinetum stachyetosum”, stąd też wywodzi się przyszła nazwa obiektu “Kochanowicki Grąd”. Las ten tworzą również różnowiekowe dęby, których wiek przekracza często 140 lat, a także graby, olsze, jesiony, brzozy, osiki, jawory i sosny. Starodrzew liściasty jest dogodnym miejscem dla siedlisk bociana czarnego. W runie można zaobserwować kilka rzadkich gatunków roślin takich jak czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) i przetacznik górski (Veronica montana), a także chronione gatunki storczyków – wyjaśniła rzecznik Zapała.

Utworzenie rezerwatu podyktowane zostało potrzebą wzmocnienia i zagwarantowania ochrony fragmentu lasu grądowego o cechach naturalnych, zarówno dla celów naukowych jak również dydaktycznych. – Ustanowienie rezerwatu +Kochanowicki Grąd+ będzie również nawiązaniem do pamięci prof. Janusza Hereźniaka i w pewnym stopniu zwieńczeniem przynajmniej niewielkiej części jego ogromnego dorobku naukowego i prac terenowych, ponieważ nieżyjący dzisiaj profesor jako pierwszy zaproponował utworzenie na tym obszarze tej formy ochrony przyrody” – powiedział Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Pierwsze rezerwaty przyrody w tym rejonie

– Pierwsze rezerwaty w woj. śląskim powstały w latach 50. XX wieku, i tak jak my dziś je badamy i powiększamy, tak teraz i my mamy szansę zostawić przyszłym pokoleniom naukowców, botaników czy administracji zarządzającej tymi terenami kolejny obiekt rezerwatowy pod ich opiekę. Czując i doceniając tą historyczną chwilę, bardzo cieszymy się z przyszłego obiektu chronionego z uwagi na to, że jest w nas niedosyt ochrony rezerwatowej i będzie to pierwszy nowopowstały rezerwat utworzony w województwie od 2015 r. – dodał regionalny konserwator podczas oględzin lasu.

W trakcie sesji terenowej leśnicy podkreślali znaczenie tego terenu, na którym z uwagi na jego walory przyrodnicze realizowane było szczególne podejście do gospodarowania drzewostanami. Rada zatem zarekomendowała przyłączenie do projektowanego rezerwatu dodatkowych terenów leśnych mających zbliżone walory przyrodnicze. Po ich przyłączeniu powierzchnia rezerwatu wyniesie 26 ha, a wokół samego rezerwatu utworzona zostanie dodatkowo otulina obejmująca przyległe tereny. Sama jej powierzchnia wyniesie ok. 40 ha.

Oględziny terenowe Rady zakończone zostały głosowaniem nad uchwałą. Członkowie Rady przy wsparciu Nadleśnictwa Herby oraz aprobacie Wójta Gminy Kochanowice jednogłośnie podjęli decyzję o kształcie i przyszłym przeznaczeniu tego unikatowego fragmentu lasu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024