1 / 9

W Krakowie powstanie 18 nowych pocket parków, czyli kieszonkowych miejskich ogrodów.

W Krakowie funkcjonuje już kilka parków kieszonkowych, m.in. na skwerze przy ul. Fałata/Prusa czy  „Ogród Motyli” przy ul. Dekerta. Teraz, w ramach akcji „Ogrody Krakowian”, Zarząd Zieleni Miejskiej stworzy 18 nowych lokalizacji.

Pocket parki, czyli niewielkie miejskie przestrzenie z terenami zieleni służą szeroko pojętej rekreacji i są coraz popularniejsze na świecie oraz w Polsce. W dużych miastach o bardzo gęstej zabudowie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie chociażby niewielkich przestrzeni zieleni, które mieszkańcom będą dawały możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą.

Eko lokator Toruń

Pocket parki mają zwykle powierzchnię nie większą niż 5 tys. m2 i znajdować powinny się w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Powinny stwarzać w betonowym krajobrazie miejskich aglomeracji warunki do odpoczynku, przyjemnego spędzenia czas z rodziną czy przyjaciółmi w kolorowej, pachnącej kwiatami przestrzeni. To pierwsze i podstawowe źródło kontaktu człowieka z naturą  w mieście.

– Taka idea przyświeca projektowi „Ogrody Krakowian”. Zainspirowani światowymi trendami, chcemy pokazać, że czasem wystarczy niewielki teren połączony z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby lokalnej społeczności, aby powstało miejsce zupełnie zmieniające oblicze przestrzeni, która dla mieszkańców jest tą najbliższą, uczęszczaną każdego dnia. Przykłady tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago, czy APW BangSar w Kuala Lumpur – piszą organizatorzy akcji na stronie krakowskiego ZZM.

W rezultacie w 2018 r. parki kieszonkowe mogą powstać w każdej krakowskiej dzielnicy – w 18 lokalizacjach, które zostały już wytypowane. Udało się więc w każdej dzielnicy znaleźć miejsce, różnej wielkości, pod takie przedsięwzięcie.

Inicjatorzy chcą, aby każdy park był inny, ale by w jak najpełniejszy sposób spełniały oczekiwania mieszkańców i były odpowiedzią na ich potrzeby. Każdy z powstających parków będzie miał swój temat przewodni i wyjątkowy charakter, w którego wyłonieniu z jednej strony pomogą mieszkańcy, z drugiej będzie zdeterminowany miejscem, w którym powstaje.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj