„Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” to akcja, która znalazła się wśród zwycięskich zadań drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. W jej rezultacie na terenie Krakowa zasadzonych zostanie w sumie 3 tys. młodych drzew.

Jedno dorosłe drzewo potrafi pochłonąć nawet 48 kg CO2 rocznie. Najwięcej tlenu produkują takie gatunki jak buk, robinia, wierzba, lipa, jesion czy klon. Ten ostatni jest najbardziej odporny na zanieczyszczenia, dlatego świetnie nadaje się do nasadzeń przyulicznych. Autorzy inicjatywy „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa” znają te fakty, zgłosili więc pomysł do drugiej edycji małopolskiego budżetu obywatelskiego. Akcja zdobyła w sumie 5 210 głosów, w rezultacie otrzymała od województwa wsparcie w wysokości 201 tys. zł.

Akcję koordynuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. W najbliższym czasie przeprowadzi on z mieszkańcami Przylasku Rusieckiego w Nowej Hucie wspólne sadzenie drzew. Każdy, kto weźmie w nim udział, będzie mógł nie tylko zasadzić drzewo, ale także wziąć sadzonkę dla siebie. Akcji towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, które poprowadzą pracownicy ZPK oraz krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Przylasek Rusiecki to kolejne miejsce w Krakowie, w którym zostaną zasadzone drzewa. Wcześniej mieszkańcy mogli wziąć udział w akcji m.in. w Olszanicy. Wszystkie drzewa, które pojawią się w ramach projektu „Robimy tlen”, można znaleźć na interaktywnej mapie tutaj.

Czytaj więcej

Skomentuj