Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Krakowie skontrolowano ok. 2,5 tys. palenisk. Z jakim skutkiem?

W Krakowie skontrolowano ok. 2,5 tys. palenisk. Z jakim skutkiem?
Barbara Krawczyk
05.12.2019, o godz. 9:03
czas czytania: około 2 minut
0

Na obszarze Krakowa od 1 września 2019 r. w instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego. Jak wykazują kontrole, niestety wielu mieszkańców nie przestrzega tego zakazu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zakaz stosowania paliw stałych został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Z kolei od 1 września obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Pisaliśmy o tym w artykule „Od września zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie” oraz w artykule „W Krakowie rozpoczęto sprawdzanie palenisk. Są pierwsze kary”

Kogo obowiązują przepisy?

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich na obszarze Krakowa. Dotyczy zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych.

Wprowadzone ograniczenia obejmują instalacje, w których spalane są paliwa stałe. Dotyczą instalacji, które bezpośrednio wydzielają ciepło, przekazują ciepło do cieczy, do systemu dystrybucji gorącego powietrza lub do systemu centralnego ogrzewania. Przepisy dotyczą więc kotłów, pieców, kominków, ale również procesów produkcyjnych, wędzarni, suszarni, gastronomii, itp.

Wynik kontroli

Niestety wielu mieszkańców ignoruje te przepisy. W pierwszych trzech miesiącach obowiązywania zakazu spalania węgla i drewna w Krakowie strażnicy miejscy przeprowadzili kontrolę 2406 palenisk.

W efekcie odnotowali oni 138 wykroczeń i nałożyli 34 mandaty karne na kwotę 8 800 zł. Dodatkowo przygotowali 100 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, a także pouczyli cztery osoby. Za nieprzestrzeganie zakazu palenia węglem i drewnem grożą kary nawet do 5000 zł. Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Z kolei decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, a także techniczne.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024