Strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z Wydziału ds. Jakości Powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska szykują się do przeprowadzenia ok. 4,5 tys. kontroli w sezonie grzewczym w związku z wprowadzeniem w Krakowie uchwały antysmogowej.

Do analizy zanieczyszczeń miasto wykorzysta specjalistyczny sprzęt pomiarowy, obsługiwany przez przeszkolonych w zakresie wykrywania zanieczyszczeń strażników. Będzie to m.in. monitor pyłu zawieszonego, kamera termowizyjna, bezzałogowy statek powietrzny (dron), który będzie latał nad miastem w sezonie grzewczym.

Kraków liderem działań antysmogowych

Zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

NSA: Uchwała antysmogowa dla Krakowa jest zgodna z prawem

Uchwała dopuszcza do stosowania następujące paliwa: gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, propan-butan, biogaz rolniczy lub inny rodzaj gazu palnego oraz lekki olej opałowy, tym samym zakazując stosowania pozostałych rodzajów paliw (m.in. węgla, drewna).

Zostały 4 tysiące

Warto przypomnieć, że od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych. Po 1 września pozostanie ich ok. 4 tys.

Powodem tego stanu są zwykle problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości, nieuregulowany stan prawny nieruchomości, budynki do wyburzenia pod inwestycje oraz zwykły brak zainteresowania.

W nowej ustawie za wykroczenie przewidziano mandat karny od 20 zł do 500 zł lub pouczenie. Przy podejmowaniu decyzji o wysokości mandatu indywidualnie analizowane będą aspekty: socjalne, prawne, techniczne itd. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu nastąpi złożenie wniosku do sądu o ukaranie nawet do 5 tys. zł.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Wystarczy przejść się w tzw sezonie grzewczym po Krakowie aby stwierdzić że nie widać dymu z kominów. Smog to nawiewanie różnego rodzaju zanieczyszczeń z gmin otaczających Kraków głównie Śląsk a także codzienny najazd samochodów do Krakowa.W 2018 policzono codziennie wjeżdża do Krakowa około 250 tys. samochodów. Wystarczy popatrzeć na Aleje Trzech Wieszczów aby stwierdzić skąd bierze się smog.

  2. Bo za smog odpowiadają głównie silniki DIESLA z samochodów osobowych. Wysoka moc w silniku DIESLA okupiona jest wysoką temperaturą spalania w której powstają tlenki azotu. Generalnie tlenki azotu wiążą cząstki drobnego pyłu i unoszą w powietrzu.
    Niemcy mimo, ze nie spalają węgla w domach też maja problem ze smogiem, który już na przełomie lat 80/90 XX wieku praktycznie zniknął.
    Oczywiście smog powstaje m.in. ze spalania paliw zwłaszcza stałych (dym) – ale za jego utrzymywanie odpowiadają samochody osobowe z DIESLEM…. i zakaz spalania węgla niewiele pomoże….

  3. Zobaczymy na jak długo taki zakaz się utrzyma, jak zima przyniesie mróz i ktoś zamarznie w domu bo nie może palić węglem to dopiero gazety będą miały o czym pisać

Skomentuj