Nowa, pilotażowa usługa Uber Green, oferująca przejazdy elektrycznymi samochodami pojawiła się w Krakowie. Kosztować ma tyle samo, co w przypadku standardowych przejazdów.

Kraków to pierwsze miasto w Polsce, w którym Uber wprowadza możliwość korzystania z samochodów elektrycznych. Cena za kilometr takiej usługi ma być zbliżona do opłaty w opcji Uber Select. Firma liczy, że w ciągu trzech miesięcy z przejazdów takich skorzysta przynajmniej 10 tys. osób.

Wybór Krakowa nie był przypadkowy – miasto to boryka się z olbrzymim problemem zanieczyszczenia powietrza. Firma podkreśla, że dzięki takim ekologicznym przejazdom można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Np. w Porto w ciągu trzech miesięcy pilotażu Uber Green do atmosfery nie trafiły aż 23 tony CO2. Bukareszt ograniczył z kolei emisję o 64 tony. Według przedstawicieli polskiego rządu, tego typu inicjatywy mogą przyczynić się do popularyzacji elektromobilności i zwiększenia obecności tego typu samochodów na rynku.

Obecnie w Polsce pojazdy elektryczne stanowią mniej niż 1 proc. wszystkich samochodów. Dostęp do tej technologii utrudniają wysokie koszty oraz brak infrastruktury ładowania. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego po kraju jeździ obecnie 5641 elektrycznych pojazdów. W ciągu czterech miesięcy bieżącego roku zarejestrowano 1385 nowych, co wskazuje na pewien trend wzrostowy.

Uber Green działa już w kilku europejskich miastach: Paryżu, Londynie, Amsterdamie, Lizbonie, Porto, Bukareszcie, Kijowie czy Monachium.

Czytaj więcej

Skomentuj