Przez ostatnie dwa lata Stawy Stefańskiego w Łodzi przechodzą metamorfozę. Głównie za sprawą mieszkańców, którzy inwestują w te tereny w ramach corocznych budżetów obywatelskich.

W 2016 r. wybudowano ścieżki piesze i rowerowe, ustawiono małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, tablice, stojaki na rowery) i wykonano utwardzony plac od strony ul. Patriotycznej. Pojawiły się miejsca do grillowania i zakupiono sprzęt do pielęgnacji zieleni. Łącznie wokół zbiornika wybudowano niemal 11 tys. mkw. nowych ciągów komunikacyjnych. Zamontowano także latarnie solarne. Koszty tych przedsięwzięć to ok. 1,5 mln zł.

Następnie wykonano odmulenie zbiornika głównego o powierzchni 11,5 ha i osadnika (1,85 ha). Koszt tych prac wyniósł ok. 742 tys. zł, z czego ok. 587 tys. zł przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Także w ub. roku, w ramach budżetu obywatelskiego „Stawy Stefańskiego – Od Nowa” za ok. 433 tys. zł wykonano m.in. utwardzenie dróg odjazdowych, wybudowano boisko do piłki plażowej, zaaranżowano tereny zieleni i uzupełniono małą architekturę.

W tym roku inwestycje są kontynuowane. Powstanie rowerowy plac zabaw typu pumptrack wraz z niezbędną infrastrukturą i elementami małej architektury. Będą nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, rowerowa stacja naprawcza oraz oświetlenie w postaci latarni wzdłuż jednej alei parkowej oraz rowerowego placu zabaw. Szacowny koszt wynosi 395  tys. zł.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. szkoda,ze chociaż raz w sezonie letnim nikt nie skosi trawy w parku, co ja mówię trawy- pokrzyw o wysokości 1 m- wstyd przy tych innych kosztach inwestycji

Skomentuj