1 / 13

III Kongres AGD, największe biznesowe spotkanie branży AGD w Europie, organizują wspólnie Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz APPLiA Związek Pracodawców AGD.

To już trzecia edycja tego jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych rynkowej sytuacji branży producentów AGD. W tym roku hasłem przewodnim konferencji jest „Nowy Klimat”.

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zjawili się reprezentanci największych producentów sprzętu AGD na świecie, przedstawiciele polskiego rządu, a także krajowi dystrybutorzy i poddostawcy. Łódź jest liderem produkcji dużego sprzętu AGD, także w Europie, a sektor AGD jest jednym z kluczowych w ŁSSE.

Zaproszeni goście wezmą udział w trwających dwa dni prelekcjach, panelach dyskusyjnych, rozmowach biznesowych i pokazach.

– Nasz kongres to największa konferencja branży AGD w Europie. Wspólnie z przedstawicielami firm i administracji państwowej oraz samorządowej dyskutujemy o nowym klimacie gospodarczym dla artykułów gospodarstwa domowego – powiedział Wojciech Konecki, prezes Związku Pracodawców APPLiA Polska i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Branża AGD od lat jest niezwykle ważnym sektorem polskiej gospodarki. Plasujemy się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej wśród producentów z tego sektora. Dyskusja na istotne dla branży tematy wspólnie z najważniejszymi przedstawicielami i ekspertami z sektora, a także z reprezentantami rządu i samorządu to doskonała okazja do przeanalizowania obecnej sytuacji AGD w Polsce i w Europie.

30 mln urządzeń AGD rocznie

Z  rozmów toczonych podczas kongresu wynika, że branża AGD w Polsce nie odczuła skutków pandemii. W 2020 r. wyprodukowano 30 mln urządzeń. To o 3 proc. więcej niż w roku 2019. Zaznaczył to wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Pandemia pokazała, że trzeba szybko reagować na to, co dzieje się w biznesie i w przypadku branży AGD widać, że ten czas był dobry. Pomimo nawet kilkunastodniowego przestoju w produkcji okazało się, że można zwiększyć ją w skali roku. Rok 2020 był rokiem dodatnim, jeśli chodzi o produkcję AGD w Polsce. To 3 procent wzrostu, co przekłada się na skalę urządzeń liczoną w milionach – powiedział Buda dodając, że zwiększona produkcja sprzętu wynikała z remontów mieszkań w czasie lockdownu i związanej z nimi wymiany urządzeń. – Efekt był taki, że producenci odpowiedzieli na ten zwiększony popyt, zwiększając produkcję.

Wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak podkreślił, że Polska jest europejskim liderem pod względem produkcji AGD.

– To bardzo ważne ogniwo polskiej gospodarki – zaznaczył Piechowiak.

Globalne firmy z tego sektora posiadają w Polsce 35 fabryk, z których w 2020 r. wyjechało 30 mln sztuk sprzętu, z czego 24 mln to duże AGD. Stanowi to ok. 35 proc urządzeń dużego AGD produkowanych w całej Unii, co oznacza, że Polska umocniła się na pozycji lidera w produkcji AGD. Co druga pralka, zmywarka lub suszarka do ubrań wyprodukowana w UE pochodzi właśnie z Polski. Fabryki w kraju zatrudniają bezpośrednio przeszło 30 tys. pracowników, a pośrednio ponad 100 tys.

Prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Konrad Pokutycki przyznał, że rozwój AGD w Polsce to już nie tylko kolejne zakłady produkcyjne, ale również centra badawczo-rozwojowe, inwestycje w laboratoria i innowacje.

– Dziś spotkaliśmy się, by podyskutować jak dalej skutecznie rozwijać branżę AGD w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w całej Polsce. Jak dalej inwestować, jak przeciwstawić się Covid-19. W kolejnym dniu zaplanowaliśmy spotkania z dostawcami materiałów do produkcji – zapowiedział Pokutycki. Dodał, że dane z 2021 r. pokazują, że nadal trwa duży popyt na wyroby AGD w związku z czym spodziewa się utrzymania wysokiego poziomu produkcji. – Jestem przekonany, że nasza branża, jak i wiele branż pokrewnych zakończy ten rok dobrze. Jest szansa, że pod względem produkcji pobijemy ubiegły rok.

Największy problem – brak pracowników

Przedstawiciele sektora AGD wskazali, że obecnie ich największym problem jest brak pracowników.

– Aspekt braku pracowników na rynku w Polsce jest bardzo widoczny. Robimy wszystko, żeby zrekrutować jak największą liczbę osób, zachęcić bezrobotnych i wyciągnąć ich z niebytu pracy. Ściągamy też pracowników z zagranicy, bo bez tego dużego wsparcia niektóre linie produkcyjne nie mogłyby działać tak wydajnie – tłumaczyła Iwona Szmitkowska z Work Service SA.

Gospodarz dwudniowego spotkania, prezes ŁSSE Marek Michalik, wyjaśnił, że temat kongresu “Nowy Klimat” ma zwrócić uwagę na podejmowane przez branżę AGD działania związane z ochroną środowiska.

– To naprawdę olbrzymie przedsięwzięcie, że wśród licznych odpadów, które widzimy dookoła nie ma odpadów AGD. To zasługa tego, że proces od opadu do surowca działa coraz szczelniej – podkreślił.

Podczas kongresu odbędzie się także Business Mixer AGD, czyli spotkanie producentów z poddostawcami oraz usługodawcami m.in. startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania dla branży AGD.

Czytaj więcej

Skomentuj