Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

W Łodzi rozpoczął się III Kongres AGD. Polska europejskim liderem w tym sektorze gospodarki

W Łodzi rozpoczął się III Kongres AGD. Polska europejskim liderem w tym sektorze gospodarki
PAP/dom
23.09.2021, o godz. 11:59
czas czytania: około 4 minut
0

III Kongres AGD, największe biznesowe spotkanie branży AGD w Europie, organizują wspólnie Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz APPLiA Związek Pracodawców AGD.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

To już trzecia edycja tego jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych rynkowej sytuacji branży producentów AGD. W tym roku hasłem przewodnim konferencji jest „Nowy Klimat”.

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zjawili się reprezentanci największych producentów sprzętu AGD na świecie, przedstawiciele polskiego rządu, a także krajowi dystrybutorzy i poddostawcy. Łódź jest liderem produkcji dużego sprzętu AGD, także w Europie, a sektor AGD jest jednym z kluczowych w ŁSSE.

Zaproszeni goście wezmą udział w trwających dwa dni prelekcjach, panelach dyskusyjnych, rozmowach biznesowych i pokazach.

– Nasz kongres to największa konferencja branży AGD w Europie. Wspólnie z przedstawicielami firm i administracji państwowej oraz samorządowej dyskutujemy o nowym klimacie gospodarczym dla artykułów gospodarstwa domowego – powiedział Wojciech Konecki, prezes Związku Pracodawców APPLiA Polska i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Branża AGD od lat jest niezwykle ważnym sektorem polskiej gospodarki. Plasujemy się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej wśród producentów z tego sektora. Dyskusja na istotne dla branży tematy wspólnie z najważniejszymi przedstawicielami i ekspertami z sektora, a także z reprezentantami rządu i samorządu to doskonała okazja do przeanalizowania obecnej sytuacji AGD w Polsce i w Europie.

30 mln urządzeń AGD rocznie

Z  rozmów toczonych podczas kongresu wynika, że branża AGD w Polsce nie odczuła skutków pandemii. W 2020 r. wyprodukowano 30 mln urządzeń. To o 3 proc. więcej niż w roku 2019. Zaznaczył to wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Pandemia pokazała, że trzeba szybko reagować na to, co dzieje się w biznesie i w przypadku branży AGD widać, że ten czas był dobry. Pomimo nawet kilkunastodniowego przestoju w produkcji okazało się, że można zwiększyć ją w skali roku. Rok 2020 był rokiem dodatnim, jeśli chodzi o produkcję AGD w Polsce. To 3 procent wzrostu, co przekłada się na skalę urządzeń liczoną w milionach – powiedział Buda dodając, że zwiększona produkcja sprzętu wynikała z remontów mieszkań w czasie lockdownu i związanej z nimi wymiany urządzeń. – Efekt był taki, że producenci odpowiedzieli na ten zwiększony popyt, zwiększając produkcję.

Wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak podkreślił, że Polska jest europejskim liderem pod względem produkcji AGD.

– To bardzo ważne ogniwo polskiej gospodarki – zaznaczył Piechowiak.

Globalne firmy z tego sektora posiadają w Polsce 35 fabryk, z których w 2020 r. wyjechało 30 mln sztuk sprzętu, z czego 24 mln to duże AGD. Stanowi to ok. 35 proc urządzeń dużego AGD produkowanych w całej Unii, co oznacza, że Polska umocniła się na pozycji lidera w produkcji AGD. Co druga pralka, zmywarka lub suszarka do ubrań wyprodukowana w UE pochodzi właśnie z Polski. Fabryki w kraju zatrudniają bezpośrednio przeszło 30 tys. pracowników, a pośrednio ponad 100 tys.

Prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Konrad Pokutycki przyznał, że rozwój AGD w Polsce to już nie tylko kolejne zakłady produkcyjne, ale również centra badawczo-rozwojowe, inwestycje w laboratoria i innowacje.

– Dziś spotkaliśmy się, by podyskutować jak dalej skutecznie rozwijać branżę AGD w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w całej Polsce. Jak dalej inwestować, jak przeciwstawić się Covid-19. W kolejnym dniu zaplanowaliśmy spotkania z dostawcami materiałów do produkcji – zapowiedział Pokutycki. Dodał, że dane z 2021 r. pokazują, że nadal trwa duży popyt na wyroby AGD w związku z czym spodziewa się utrzymania wysokiego poziomu produkcji. – Jestem przekonany, że nasza branża, jak i wiele branż pokrewnych zakończy ten rok dobrze. Jest szansa, że pod względem produkcji pobijemy ubiegły rok.

Największy problem – brak pracowników

Przedstawiciele sektora AGD wskazali, że obecnie ich największym problem jest brak pracowników.

– Aspekt braku pracowników na rynku w Polsce jest bardzo widoczny. Robimy wszystko, żeby zrekrutować jak największą liczbę osób, zachęcić bezrobotnych i wyciągnąć ich z niebytu pracy. Ściągamy też pracowników z zagranicy, bo bez tego dużego wsparcia niektóre linie produkcyjne nie mogłyby działać tak wydajnie – tłumaczyła Iwona Szmitkowska z Work Service SA.

Gospodarz dwudniowego spotkania, prezes ŁSSE Marek Michalik, wyjaśnił, że temat kongresu “Nowy Klimat” ma zwrócić uwagę na podejmowane przez branżę AGD działania związane z ochroną środowiska.

– To naprawdę olbrzymie przedsięwzięcie, że wśród licznych odpadów, które widzimy dookoła nie ma odpadów AGD. To zasługa tego, że proces od opadu do surowca działa coraz szczelniej – podkreślił.

Podczas kongresu odbędzie się także Business Mixer AGD, czyli spotkanie producentów z poddostawcami oraz usługodawcami m.in. startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania dla branży AGD.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023