Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Niepołomnicach rozpoczął działalność 1 sierpnia. Został on dofinansowany w 63 proc. ze środków unijnych.

Obiekt został wyposażony m.in. w specjalną rampę wjazdową. Dzięki temu mieszkańcy przywożący odpady mogą je wrzucać z samochodu wprost do kontenerów oraz do pomieszczenia do segregacji i magazynowania odpadów.

W PSZOK-u jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp. Ma on także pomieszczenia warsztatowe i magazynowe. Będą tam składowane rzeczy oczekujące na naprawę, po wykonaniu której mieszkańcy będą mogli je zabrać i wykorzystać ponownie. W specjalnym obiekcie z multimediami będzie można zgłębiać wiedzę nt. recyklingu. Powstanie również ścieżka edukacyjna.

Punkt będzie dostępny dla mieszkańców Niepołomnic przez 5 dni w tygodniu (od wtorku do soboty).

Organizując transport należy pamiętać, że masa całkowita pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony. Mieszkańcy musza też mieć ze sobą potwierdzenie zapłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie gminy Niepołomice.

Odbiór odpadów jest bezpłatny. W przypadku pozostawienia wielkogabarytów np. kanapy, szafy itd. gospodarstwu domowemu przysługuje limit 300 kg na rok. Podobnie w przypadku odpadów poremontowych. Również rocznie można pozostawić np. 300 kg gruzu.

PSZOK nie przyjmie zmieszanych odpadów komunalnych, popiołu, karoserii i części samochodowych czy opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych. Ponadto nie dostarczymy tam gaśnic i butli gazowych czy odpadów poprodukcyjnych.

Umowę na wykonanie PSZOK-u podpisano 13 września 2018 r., a prace zakończono w czerwcu br. Otwarcie nowego PSZOK-u zakończy działalność dotychczasowego punktu zlokalizowanego przy starym wysypisku odpadów w Niepołomicach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj