1 / 7

W krakowskiej Nowej Hucie na poprzemysłowych terenach powstanie nowoczesne miejsce wypoczynku z kąpieliskiem i plażą. Zakłada to projekt modernizacji Przylasku Rusieckiego. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy za dwa lata.

Według danych Małopolska to region, który odwiedza najwięcej turystów w Polsce – tylko w zeszłym roku było ich ok. 16 mln. Mocno inwestuje się więc tu w turystyczną infrastrukturę, w tym w tereny zieleni. Obecnie trwają przygotowania do rewitalizacji Przylasku Rusieckiego w krakowskiej Nowej Hucie. Podpisano już umowę gwarantującą przyznanie dotacji na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 5,2 mln zł. Zagospodarowanie otoczenia największego akwenu to pierwszy etap działań planowanych w tym miejscu.

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku w Przylasku Rusieckim wydobywano żwir na budowę kombinatu metalurgicznego. W dawnym zakolu Wisły powstał kompleks 14 zbiorników wodnych, wśród których największy był i jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Nowej Huty i okolic. Dziś daleko mu do miana kąpieliska miejskiego na miarę XXI w.: brakuje podstawowego wyposażenia, przebieralni czy toalet. Dzięki dofinansowaniu z RPO, teren o powierzchni ponad 26 ha czekają duże zmiany.

Popularne parki

– Krakowianie chętnie wypoczywają wśród zieleni. Wielką popularnością cieszyły się w ubiegłym roku pikniki w krakowskich parkach, a także plaże nad Wisłą. Dlatego zależy nam, by terenów rekreacyjnych przybywało, począwszy od miniaturowych parków kieszonkowych, poprzez nowe i zrewitalizowane parki, jak choćby Park Krakowski, który już niedługo zobaczymy w nowej odsłonie, aż po tak olbrzymie przedsięwzięcia jak zagospodarowanie Zakrzówka i Przylasku Rusieckiego. Nie mam wątpliwości, że będzie to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w mieście – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W ramach inwestycji przewidziano budowę ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów. Powstanie kąpielisko z piaszczystą plażą i wieżami z obsadą ratowników, boiska do gry w piłkę plażową oraz polana służąca do organizowania koncertów plenerowych. Wybudowane zostaną: promenada, pomosty, platforma do wodowania łodzi i wypożyczalnia rowerów wodnych. Dla najmłodszych wydzielona zostanie strefa wodna z pływającym basenem. Powstanie również tradycyjny plac zabaw. Całość wyposażona będzie w liczne ławki, leżaki, hamaki, parasole, a nawiązujące do tradycji tego miejsca głazy narzutowe pełnić będą funkcję siedzisk. Po zachodniej stronie zbiornika zaprojektowano pomosty ze stanowiskami do wędkowania. Wokół obiektu pojawią się punkty widokowe. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kraków stawia na różnorodność

Mimo dużych inwestycji teren zachować ma dotychczasowe walory przyrodnicze, gdyż jest to wyjątkowy ekosystem. Nowy projekt zieleni wykorzysta rodzime gatunki drzew, krzewów i traw. W planach nasadzeń są jesiony wyniosłe, czeremchy, wierzby Iwa, derenie, czarne bzy, tatarak i trzmieliny pospolite. Atrakcją ma być także łąka kwietna.

Cała inwestycja w Przylasku Rusieckim – powstająca w ramach programu “Kraków – Huta Przyszłości” – będzie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania z zakresu smart city. Przewiduje się zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym, w którym czujniki ruchu pozwalają regulować poziom oświetlenia w sposób oszczędzający zużycie energii. Lampy będą równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego Internetu oraz systemem nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych powstanie stacja ładowania samochodów elektrycznych. Inteligentne będą też kosze na śmieci – zamontowane w nich czujniki będą informować o zapełnieniu pojemnika. Całość będzie nadzorował system building management, pozwalający w sposób oszczędny zarządzać całym obiektem zza jednego biurka.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Muzea, filharmonie, fontanny, baseny ,festiwale, plaże, oświetlenie rzeki, itd. Na to są pieniądze. A gdzie zakłady pracy?

Skomentuj