1 / 2

Piotrków Trybunalski przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 1 MW. Do tego celu chce wykorzystać duży plac na terenie lokalnej oczyszczalni ścieków.

– Mamy opracowaną koncepcję budowy farmy. Aby rozpocząć prace projektowe musimy uzyskać z Zakładu Energetycznego warunki przyłączenia się do sieci energetycznej. Mając kompletną dokumentację rozpoczniemy starania o pozyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak.

Farma ma mieć moc ok. 1 MW mocy, a wyprodukowany w niej prąd w ilości ok. 950 MWh będzie wykorzystywany m.in. w miejskich placówkach oraz do oświetlania ulic. Pokryje to ponad 10 proc. zapotrzebowania miasta na prąd.

– Będziemy chcieli powołać do życia klaster energii, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – wyjaśnia K. Chojniak i podkreśla, że budowa farmy jest pierwszym etapem tworzenia klastra. – Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki. Będą to realne oszczędności wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii.

Czytaj więcej

Skomentuj