1 / 2

Pleszew (woj. wielkopolskie), oficjalnie udostępnił nowy międzynarodowy trakt rowerowy. Trakt należy do nielicznej w Polsce grupy dróg rowerowych upamiętniających ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Roweru. Z inicjatywą tą wystąpił Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Kilkukilometrowej długości Trakt im. Światowego Dnia Roweru, prowadzi od ul. Sienkiewicza w Pleszewie, przez centrum miasta, aż do stacji kolejowej w Kowalewie.

– Postanowiliśmy promować nowy trakt inicjując jednocześnie akcję pod nazwą „Kolej na rower” – wyjaśnia burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak. – A to dlatego, że trasa nowego traktu rowerowego prowadzi od starych, obecnie zrewitalizowanych terenów pokolejowych, wzdłuż torów, aż do funkcjonującej do dziś stacji kolejowej w Kowalewie.

Inicjatywa znanego polskiego kolarza

Warto dodać, że ustanowiony w 2018 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Światowy Dzień Roweru, obchodzony jest dorocznie w dniu 3 czerwca. Pomysłodawcą tej idei był Leszek Sibilski, pochodzący z Jarocina były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, miłośnik roweru i profesor, od wielu lat mieszkający i wykładający w Stanach Zjednoczonych. To on wyszedł z inicjatywą nadawania  nazwy „Światowego Dnia Roweru” ścieżkom rowerowym w polskich miastach.
W przypadku Pleszewa wyzwanie to podjął burmistrz Arkadiusz Ptak, który zainicjował budowę miejscowego traktu rowerowego. Nową drogę oddano do użytku w ubiegłym tygodniu.

Następne: Dobiegniew i Westerstede

Regułą promującą ideę tworzenia traktów rowerowych jest typowanie kolejnych miast, które zobowiążą się do ich budowy w najbliższej przyszłości. Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak nominowaą do tego dwa miasta: polskie miasto Dobiegniew i zagraniczne miasto partnerskie Westerstede w Niemczech.

Czytaj więcej

Skomentuj