100 domów w amerykańskim Portland czerpie energię z kanalizacji. Prąd wytwarzają 4 turbiny umieszczone w rurach.

Projekt jest eksperymentem. Turbiny, które w normalnych okolicznościach zasila woda z rzeki, zostały opracowane specjalnie pod kątem wykorzystania siły grawitacji ścieków. Turbiny podłączone są do generatorów, umieszczonych bezpośrednio nad rurą. Przepływające rurą ścieki obracają je i produkują prąd.

Technologia ma zastosowanie w kanalizacji deszczowej, bowiem ścieki odprowadzane z amerykańskich domów, ze względu na dużą popularność młynków do mielenia odpadków w zlewach, są zbyt gęste. W zależności od przekroju rury, turbiny wymagają minimalnego przepływu od 1 do 5,6 m3 wody na sekundę. W rurze o przekroju 600 mm powstaje prąd o mocy 18 kW, a w 1500 mm – 100 kW.

Instalacja w Portland rocznie produkuje ok. 900 mWh, co oznacza energię dla około 100 amerykańskich, lub – jak piszą pomysłodawcy- 600 chińskich domów. Może też dostarczać energię do magazynowania (baterie, akumulatory). Projekt wpisuje się w plan działań Portland na rzecz klimatu, produkowana energia jest bowiem odnawialna i nie przynosi szkód ekosystemowi.

Jak działa system? Zobacz film

Sprawność systemu wiąże się zapewne także ze sławą Portland jako deszczowego miasta, pada tam średnio przez 154 dni w roku.

źródło: www.lucidenergy.com

Czytaj więcej

Skomentuj