W trakcie sezonu grzewczego z bezpłatnych badań termowizyjnych będą mogli skorzystać właściciele ponad 500 budynków. Właśnie ruszyły zapisy.

– Każde ciepło, które emituje budynek na zewnątrz, powoduje zwiększanie ilości paliwa, którym ogrzewamy dane miejsce – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Najgorsza sytuacja jest w budynkach, w których ogrzewanie jest na paliwo stałe. Zwiększona emisja ciepła na zewnątrz powoduje także zwiększoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, pyłów PM10 i innych, które są szkodliwe dla zdrowia.

– W związku z tym termomodernizacja, przeprowadzanie badań tych miejsc i elementów budynków, które faktycznie generują zwiększone straty ciepła, jest niezwykle ważna – dodaje Wudarski.

Akcja “Trzymaj ciepło” jest zarówno dla Poznania, jak i jego mieszkańców bezpłatna. Całość kosztów pokrywa partner, firma Veolia.

To już kolejny rok z darmowymi badaniami termowizyjnymi. W trakcie ośmiu sezonów grzewczych przebadano łącznie 3729 budynków jednorodzinnych i 140 kamienic. Zainteresowanie mieszkańców projektem stale jest bardzo duże, a chętnych do udziału w badaniach jest zawsze więcej niż dostępnych miejsc.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na fakt, że straty ciepła w budynkach obciążają budżety mieszkańców i powodują niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska – tłumaczą poznańscy urzędnicy.

Podczas tegorocznej edycji akcji “Trzymaj ciepło” przebadanych zostanie 500 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z rejonu Starego Miasta i Chwaliszewa, Wildy oraz Łazarza.

Rejestracja do projektu będzie możliwa przez Internet. Pierwsze badania mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu. Każdy z właścicieli nieruchomości otrzyma w terminie 14 dni obszerny raport, który będzie zawierał termogram budynku z opisem ewentualnych nieprawidłowości w tzw. warstwie cieplnej budynku.

Czytaj więcej

Skomentuj