Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W poznańskich kanałach zalegało ponad 1000 ton osadów!

W poznańskich kanałach zalegało ponad 1000 ton osadów!
mat
27.06.2019, o godz. 16:03
czas czytania: około 2 minut
0

Osady wydobyto podczas czyszczenia największego kolektora ściekowego w stolicy Wielkopolski. Obecnie trwają ostatnie etapy renowacji kanałów metodą bezwykopową. Wykonawca przewiduje, że ścieki popłyną zmodernizowaną nitką już w październiku tego roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Renowacja Kolektora Prawobrzeżnego I rozpoczęła się we wrześniu 2018 r. Była konieczna z powodu silnej korozji siarczanowej, która dotknęła przede wszystkim stropy kanałów. – Gdybyśmy nie podjęli działań, pogłębiająca się korozja, sięgająca już pierwszej warstwy zbrojenia, groziła w przyszłych latach katastrofa budowlaną – tłumaczy Marek Śliwiński z firmy Terlan.

Dodatkowo kanały wymagały oczyszczenia. Poziom zmagazynowanych w nich osadów wahał się od kilkudziesięciu centymetrów do ok. metra więc przepustowość hydrauliczna była bardzo mocno zmniejszona.

Wykorzystano technologię bezwykopową

Największe kanały odprowadzające ścieki z aglomeracji poznańskiej poddane zostały odnowie za pomocą technologii zwanej reliningiem modułami GRP. Największe kanały poddane renowacji miały przekrój prostokątny 3,2/2,6 m. Jest to dość niestandardowy rozmiar kanału dlatego moduły GRP produkowane były na zamówienie na indywidualny wymiar. Przestrzeń między starym kanałem a modułami GRP została wypełniona specjalną mieszanką iniekcyjną.

Budowa obejmowała również kanały o przekroju kołowym 2,5 m oraz kanały jajowe. Łączna długość odcinków kolektora poddanych renowacji wyniosła blisko 2,7 km.

Oprócz kanałów ogólnospławnych renowacji poddano 14 komór kanalizacyjnych i 26 studni. Komory po oczyszczeniu i zdarciu skorodowanej warstwy pokryte zostały specjalną chemią budowlaną.

Ścieki mogą popłynąć już w październiku

Jak podaje Marek Śliwiński, roboty są zakończone w 95 proc. Żeby móc przerzucić ścieki do nitki, która była poddawana renowacji, trzeba jeszcze pokryć kinety w komorach ostatnią warstwą żywicy. Planowo projekt ma zakończyć się w styczniu 2020 r., ale wykonawca przewiduje, że może to nastąpić już w październiku tego roku.

Projekt warty blisko 30 mln zł został wsparty unijnym dofinansowaniem z Funduszu Spójności (Program Infrastruktura i Środowisko).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024