1 / 51

Poznańska Palmiarnia zakwitła dziś chryzantemami. Około 50 różnych odmian zaprezentowano podczas XIX Wystawy Chryzantem organizowanej przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Wielkopolski Związek Ogrodniczy Koło Poznań oraz Palmiarnię Poznańską.

Kwiaty w Poznańskiej Palmiarni prezentuje 12 wystawców. Pokazują oni około 50 odmian chryzantem doniczkowych i ciętych, gałązkowych, wielo-, średnio- i drobnokwiatowych. Zostały ułożone i wkomponowane w egzotyczne wnętrza Palmiarni przez florystów – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu. Wystawa czynna będzie tak długo, aż kwiaty utracą swoja świeżość, co potrwać może nawet kilka tygodni.

Chryzantemy pochodzą z Dalekiego Wschodu. Pierwsi zaczęli je uprawiać Chińczycy już ok. 2,5 tys. lat temu. Kwiaty te były w Chinach tak popularne, że na ich cześć nazwano nawet jedno z prastarych miast – Ju-xian, czyli Chryzantemowe Miasto. Z Chin sadzonki chryzantem najpierw trafiły do Korei, a stamtąd do Japonii, gdzie ok. VIII w. n.e. bardzo szybko zyskały ogromną popularność, a Japończycy zaczęli wierzyć w ich magiczną moc. Cesarza Japonii zauroczyły do tego stopnia, że umieścił w herbie rodziny cesarskiej złocistą chryzantemę o 16 płatkach, która występuje na rewersie monet i oficjalnych dokumentach państwowych. W 1888 r. Cesarski Order Chryzantemy stał się najwyższym odznaczeniem państwowym.

W Europie chryzantemy pojawiły się dość późno. Sprowadzili je w XVII w. Holendrzy. Wiek później szwedzki botanik Karol Linneusz nazwał tę azjatycką roślinę “Chrysanthemum”, co znaczy “żółty kwiat”. Nazwa wywodzi się od koloru płatków dzikich odmian chryzantemy –  występują one najczęściej w kolorze żółtym, rzadziej różowym i białym. Polacy zainteresowali się chryzantemą dopiero w XIX w. Na początku uprawiano je głównie w doniczkach, później spopularyzowano uprawę na kwiaty cięte. W Polsce chryzantemy kojarzą się z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych. Powodem jest fakt, że kwiaty te w sposób naturalny zakwitają w okresie listopadowego święta.

Kwiaty na wystawę w Palmiarni Poznańskiej dostarczyli: Ogrodnictwo Katarzyna Bilengrek z Poznania, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Grażyna i Józef Elimer z Wolsztyna, Gospodarstwo Ogrodnicze Wiesław Grzegorzewicz z Poznania, Ogrodnictwo Mieczysław i Janina Kłobus z Suchego Lasu, Ogrodnictwo Krzysztof Ludziejewski z Borówca, Ogrodnictwo Katarzyna i Robert Przybylscy z Rogoźna, Ogrodnictwo Jędrzej Skorupiński z Włoszakowic, Ogrodnictwo Maria i Marek Szaj z Gądek, Ogrodnictwo Justyna i Jerzy Szymankiewicz z Poznania, Gospodarstwo Ogrodnicze Karolina Tomczak z Koźmina, Ogrodnictwo Tomasz Wegner z Wągrowca oraz Ogrodnictwo Mirosław Zugaj z Wrześni.

Czytaj więcej

Skomentuj