Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

W Radomsku kanalizacja w trudnym terenie

W Radomsku kanalizacja w trudnym terenie
R.G.
09.02.2024, o godz. 13:29
czas czytania: około 3 minut
0

Wczoraj, 8 lutego 2024 r., w Szkole Podstawowej nr 5 w Radomsku (woj. łódzkie), odbyło się spotkanie dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej w ul. Narutowicza. Omawiano też powody nieuwzględnienia w projekcie 21 miejscowych posesji. Z mieszkańcami dzielnicy Bartodzieje spotkał się m.in. Jarosław Ferenc prezydent Radomska, a także przedstawiciele miejscowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Dla nas jest to zupełnie niezrozumiałe, że projekt który tak naprawdę rozpoczął się w 2019 r., został przygotowany niekompletny, bo pomija część posesji – stwierdził radny Rady Miejskiej Radomska Rafał Dębski. – Ja nie rozumiem też tego jako radny. Tym bardziej, że na sesjach rady miejskiej pytaliśmy o to, czy projekt ten jest realizowany i czy wszyscy mieszkańcy będą uwzględnieni. Byliśmy zapewniani, że tak jest… A stało się zupełnie inaczej. Spółka powołuje się na to, że rok temu zmieniły się przepisy, ale na podstawie tych samych przepisów odcinek od Witosa do Traktorowej został właśnie wykonany. A więc ktoś tu czegoś nie dopilnował – podsumował swoje stanowisko radny Rafał Dębski.

Podobnego zdania była mieszkanka Radomska Barbara Kowalczyk: Mieszkam w tym miejscu, gdzie kanalizacja ma nie być zakładana. Mamy takie czasy, że brak kanalizacji w mieście jest po prostu śmieszny. Nawet wsie, które leżą na uboczach, daleko od miasta, mają kanalizację, a my? – pytała retorycznie. – Byliśmy przekonani, że ta kanalizacja będzie. Przecież rok czy dwa lata temu były zbierane podpisy i wszyscy mieszkańcy się zgodzili. Ktoś tu czegoś nie dopatrzył, przecież można już puścić kanalizację w drodze. – dodała.

Utrudnienia infrastrukturalne  

W odpowiedzi prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku Zbigniew Rybczyński wyjaśnił zebranym, że dwa odcinki sieci zostały przy projektowaniu kanalizacji na ul. Narutowicza wyłączone z uzgodnień ponieważ były to odcinki bardzo skomplikowane pod względem infrastruktury. Drugi powód to zbyt bliskie graniczenie niektórych budynków z pasem drogowym.

– Zaprojektowanie tu kanalizacji wymagałoby dodatkowych, skomplikowanych i czasochłonnych procedur – informował prezes PGK w Radomsku. – A trzeba było jak najszybciej uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć prace. Dodam, że w naszych założeniach było, że te dwa problematyczne odcinki w trakcie realizacji inwestycji, albo równolegle, czy troszeczkę po niej, dokończymy jeżeli będziemy mieli już dane rzędnych wysokościowych – dodał.

Pompownie lub tłocznie ścieków

Prezes PGK wspomniał też, że w tych dwóch miejscach należy zamontować pompownie lub tłocznie ścieków, bo grawitacyjnie ściek ten nie byłby w stanie płynąć.

– Musimy znać też dokładne miejsca, w których umieszczone zostaną rury kanalizacyjne – uściślał prezes PGK w Radomsku. – Na dzień dzisiejszy mamy już informację od wykonawcy, mamy przygotowany wstępny szkic, jak to przeprowadzić. Teraz to tylko kwestia zgody mieszkańców, czy akceptują oni częściowe przeprowadzenie kanalizacji w obrębie ich działek, czy też w grę wchodzi wykupienie kawałka gruntu, tak by umieścić pompownie ścieków – podsumował Zbigniew Rybczyński, prezes PGK.

Prezes PGK zapewnił też, że sieć kanalizacyjna obsługująca wyżej wspomniane posesje zostanie wykonana w kolejnych etapach inwestycji. Działania te sfinansuje PGK w Radomsku.

– Praktycznie rzecz biorąc, powinno to być zrealizowane, albo równolegle z obecną inwestycją, albo może się to przeciągnąć o rok… półtora – zapewniał prezes Zbigniew Rybczyński. – Ale jak wiemy, kiedy kanalizacja jest już skończona, to i tak trwają prace przyłączeniowe i to też jest perspektywa półtora do dwóch lat, w których przez cały czas czynności te są realizowane. A w tym czasie na pewno się zmieścimy – zapewnił.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024