Na obecnym etapie wykonano już odwiert badawczy, który potwierdził odpowiednie warunki do budowy w Sochaczewie zakładu geotermalnego.
– Plan jest taki, żeby do końca roku 2026 ta inwestycja powstała – powiedział Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Drugi odwiert i zakład
Odwiert badawczy wykonano przy ulicy Okrężnej – wyjaśnia wiceburmistrz Sochaczewa Dariusz Dobrowolski. – Wydano na to 10 milionów złotych, które pochodziły z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast teraz ma powstać drugi odwiert i zakład geotermalny.
Inwestując w geotermię Sochaczew sięgnąć ma po ekologiczne i czyste źródło ciepła, a przez to zagwarantować sobie dostęp do energii odnawialnej, która dogrzeje największe osiedla w centrum Sochaczewa, a dodatkowo zapewni mieszkańcom dostęp do czystej, słodkiej wody.
Geotermia, jak zapewniają specjaliści, to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, nie emitujące pyłu ani hałasu, a dla operatora i dostawcy ciepła PEC (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej), równie ważne jest częściowe uniezależnienie się od wahań cen gazu na światowych giełdach. Podczas gdy obecnie wszystkie miejskie kotłownie w Sochaczewie spalają gaz. Natomiast za kilka lat system ten ma być wspomagany geotermią.
Koncepcja wykorzystania ciepła
Do tej pory powstała też konkretna koncepcja na to, jak wykorzystać ciepło spod ziemi. Woda z odwiertu przy ul. Okrężnej, która ma 44-46 stopni, popłynie do zakładu geotermalnego przy al. 600-lecia 70, a stąd ciepło trafi do odbiorców z pobliskiego osiedla i dalej sieciami ciepłowniczymi do kolejnych kotłowni przy 600-lecia 25, Żeromskiego 23, Reymonta 36
Największym wyzwaniem pod względem rozprowadzania ciepła, będzie budowa kilku odcinków sieci spinających wszystkie kotłownie w centrum miasta. W planie jest budowa sieci między odwiertem przy Okrężnej a zakładem geotermalnym przy 600-lecia 70, a także między kotłowniami przy ul. Żeromskiego 23 i ul. Reymonta 36.
Siedem z ośmiu kotłowni
Docelowo siecią połączone zostanie aż siedem z ośmiu kotłowni PEC znajdujących się przy ulicach 600-lecia 70, 600-lecia 25, Żeromskiego 23, Reymonta 36, Konstytucji 3 Maja 9, 1 Maja 3 oraz 1 Maja 9C. W ten sposób energia spod ziemi ma dogrzewać całe centrum miasta, wszystkie główne osiedla.
Komentarze (0)