Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W sortowniach odpadów wysokie wartości stężeń najdrobniejszych mikroorganizmów

W sortowniach odpadów wysokie wartości stężeń najdrobniejszych mikroorganizmów
jwo/PAP
14.04.2020, o godz. 7:44
czas czytania: około 2 minut
0

W sortowniach odpadów spośród mikroorganizmów bakteryjnych znajdujących się w powietrzu ponad 80 proc. stanowią te najdrobniejsze, które wnikają w głąb układu oddechowego człowieka aż do pęcherzyków płucnych – wynika z badań dr Ewy Brągoszewskiej z Politechniki Śląskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Badaczka zajmująca się mikrobiologią powietrza i narażeniem ludzi na aerozole biologiczne (to “zawieszone” w powietrzu cząstki pochodzenia biologicznego np. wirusy, bakterie czy grzyby mikroskopijne), przeprowadziła badania jakości powietrza w jednej z sortowni odpadów, skąd pobrała próbki aerozolu bakteryjnego, określiła wielkości stężeń, skład gatunkowy oraz wykonała badania lekooporności wyizolowanych szczepów bakteryjnych.

– W badaniach, które prowadziłam z dr Izabelą Biedroń odnotowałyśmy wysokie wartości stężeń najdrobniejszej frakcji mikroorganizmów bakteryjnych – to frakcja respirabilna mikroorganizmów o średnicy poniżej 3 mikrometrów, wnikająca w głąb układu oddechowego, mogąca być przyczyną reakcji w postaci alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych. Wykazałyśmy, że stanowiła ona powyżej 80 proc. – powiedziała.

Dodała, że w badanym powietrzu badaczki zaobserwowały duży udział bakterii kałowych (Enterococcus faecalis i Alcaligenes faecalis spp. feacalis), co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia pracowników monitorowanego obiektu.

Dr Brągoszewska przypomniała, że istnieją regulacje prawne (unijne oraz krajowe), zgodnie z którymi pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania i dokumentowania oceny ryzyka zawodowego; w dokumentach tych brak jest jednak informacji na temat wartości dopuszczalnych stężeń bioaerozoli obecnych w powietrzu w miejscu pracy.

– Stężenia uzyskane w naszych badaniach (dochodzące do 3000 jtk/m3) są na szczęście niższe od tych zalecanych przez Zespół Ekspertów ds. Czynników Biologicznych Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, które dla bakterii wynosi 100000 jtk/m3. Jednak długotrwała inhalacja mikroorganizmów może wywoływać negatywne skutki zdrowotne, szczególnie w grupie osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego – powiedziała badaczka.

Badania wyraźnie sugerują w związku z tym, że bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji tych newralgicznych miejsc, jakie stanowią zakłady zajmujące się zagospodarowaniem odpadów. – Ważne jest także stosowanie środków ochrony indywidualnej (masek ochrony dróg oddechowych, obuwia, odzieży ochronnej i rękawic) – dodała.

W ocenie mikrobiolog w wielu firmach i przedsiębiorstwach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów analiza ryzyka zawodowego, które wiąże się z narażeniem na aerozole biologiczne jest przeprowadzana zbyt rzadko lub w ogóle, a sami pracownicy podchodzą do problemu zbyt lekceważąco.

– Dlatego też popularyzacja wiedzy i podnoszenie świadomości grup zawodowych narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych stanowi istotny problem badawczy, a prowadzenie regularnego monitoringu jakości mikrobiologicznej powietrza na stanowiskach pracy jest niezwykle istotne w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – wskazała.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024