Reklama

envicon 2023 ad1a

W Sosnowcu powstanie mapa smogowa. Pomoże w tym m.in. dron

W Sosnowcu powstanie mapa smogowa. Pomoże w tym m.in. dron
sm
17.10.2018, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Sosnowca zaprezentowały w poniedziałek założenia miejskiej akcji "Zatrzymać smog". Tego samego dnia straż miejska rozpoczęła akcję walki ze smogiem na terenie miasta z wykorzystaniem drona i aparatury kontrolno-pomiarowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W centrum miasta stanęły mobilne kontenery, które pełnią rolę antysmogowych centrów edukacji. W pierwszym dyżurują eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze i strażnicy miejscy. W kontenerze dostępne są informacje o śląskiej uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza, a także o karach, jakie grożą za palenie śmieci i zanieczyszczanie powietrza.

W ramach akcji rozdawane są maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów stanął spirobus, gdzie można bezpłatnie zbadać płuca. W drugim kontenerze znajduje się instalacja artystyczna „Ogrody w naszych głowach”.

Dron i pomiary

Tego samego dnia sosnowiecka straż miejska rozpoczęła akcję walki ze smogiem na terenie miasta przy wykorzystaniu drona i aparatury kontrolno-pomiarowej. Badania zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta będą prowadzone nie tylko przy pomocy drona, ale także przez aparaturę zainstalowaną na samochodzie elektrycznym Eko-patrolu.

Drony będą wspierały ochronę środowiska na Śląsku

Wyniki kontroli od razu będą znane obsłudze urządzenia. Drona obsługuje czteroosobowy zespół z Głównego Instytutu Górnictwa. Loty dronem będą prowadzone przez dwa miesiące w godzinach “ciepłowniczego szczytu”, czyli rano i w godzinach popołudniowych.

Badania będą wykonane w zakresie następujących parametrów: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO) i prowadzone na obszarze zabudowanym  miasta, z uwzględnieniem warunków meteorologicznych i rodzaju zabudowy (wielorodzinna, jednorodzinna ogrzewana paliwem stałym), w kilku seriach pomiarowych umożliwiających porównanie, przez okres co najmniej dwóch miesięcy sezonu grzewczego.

Powstanie mapa smogowa Sosnowca

Wyniki badań zostaną przedstawione w formie raportu oraz mapy występowania zanieczyszczeń. Efektem realizacji tego zadania będzie „mapa smogowa”, czyli aktualna ocena stanu powietrza w mieście, ze wskazaniem obszarów, budynków, które są źródłem największych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania w piecach c.o. Co z kolei pozwoli na skierowanie w te obszary patroli straży miejskiej, a także pomocy miasta w zakresie udzielania dotacji na modernizacje ogrzewania.

Sosnowiec od kilku lat walczy ze smogiem, także za pomocą dotacji na modernizacje systemów ogrzewania. Tylko w tym roku w budżecie miasta przeznaczono na ten cel 3 mln zł. W latach 2015-2016 w Sosnowcu zlikwidowano ok. 500 starych palenisk węglowych. W latach 2017-2018 liczba ta może przekroczyć 1400 palenisk.

– Mieszkańcy często nie mają świadomości, że na wymianę pieca mogą dostać dotację, i to całkiem niemałą. Bezpośrednie spotkania z mieszkańcami są jedną z metod, aby uświadomić ludzi. Pytania są różne ale najczęściej koncentrują się wokół terminów i dokumentów jakie należy złożyć, by dostać dotację – powiedziała Anna Dębiec z sosnowieckiego urzędu miasta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2023