1 / 4

Ponad 47 tys. nasadzeń drzew i krzewów, oczka wodne, domki dla owadów, budki dla nietoperzy i ptaków – to tylko niektóre nowe elementy rewitalizowanego Parku im. Jacka Fusińskiego przy ul. Kresowej w Sosnowcu. Podpisano właśnie umowę z wykonawcą, a obiekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

Za inwestycję odpowiedzialna będzie czeska spółka 4AS z Albrechtic. Koszt przedsięwzięcia to prawie 7 mln zł, z czego 3,9 mln zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem projektu jest utworzenie nowych terenów zieleni, zahamowanie spadku istniejących oraz wzrost atrakcyjności Sosnowca jako miasta zielonego.

Rewitalizacja obejmie teren o powierzchni prawie 7 ha, z czego 5,5 ha to zieleń. W miejscu obecnego parku powstanie pierwszy w Sosnowcu parku bioróżnorodności. Oprócz nasadzeń, budowy oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i ptaków zmieni się cała infrastruktura tego miejsca. Przebudowane zostaną ścieżki dla pieszych oraz schody, aby umożliwić korzystanie z parku osobom niepełnosprawnym. Powstaną toalety, ustawione będą nowe ławki, a cały park zostanie ogrodzony.

– To jedno z ulubionych miejsc sosnowiczan, w którym chętnie spędzają wolny czas. Czas najwyższy, aby przeszedł on gruntowną modernizację. Po raz pierwszy będziemy współpracować z firmą zza południowej granicy. Dla nas to nowe doświadczenie. Warto podkreślić, że w niedalekiej przyszłości cały ten obszar zmieni swoje oblicze. Park bioróżnorodności zostanie w harmonijny sposób połączony ze znajdującym się na jego terenie Egzotarium, które również przejdzie generalną przebudowę – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Park powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Na przełomie sierpnia i września projekt powinien być gotowy. Finalnie prace chcielibyśmy zakończyć około dwóch miesięcy przed planowanym terminem, tak aby jeszcze późną jesienią mieszkańcy mogli korzystać z oferty nowego parku – powiedział prezes czeskiej spółki 4AS Andrzej Santarius.

Czytaj więcej

Skomentuj