1 / 3

W Szczecinie powstały miejsca, w których ptaki mogą najeść się bezpiecznego pożywienia aż do woli. Serwowane są nasiona słonecznika czy niesolony boczek. Mowa o lokalizacjach, gdzie leśnicy ustawili karmniki dla ptaków. W ślad za nimi poszli także mieszkańcy, którzy odebrali ponad 300 karmników i również dokarmiają małe stworzenia w mieście.

Od początku zimy pracownicy lasów miejskich Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie zakupili i wykorzystali ponad 100 kilogramów pożywienia dla ptaków. Przygotowali również trzy bazy, nazwane ptasimi stołówkami, w których ustawili karmniki. Teraz każdego dnia uzupełniają w nich pożywienie i obserwują, jak do nasion czy słoniny „ustawiają się” kolejki.

Ptasie stołówki znalazły się przy wydziale lasów miejskich na ulicy Miodowej, nad jeziorem Głębokim oraz w Dąbiu – również przy leśniczówce. W każdej z tych lokalizacji możemy zobaczyć kilka karmników, a w nich starannie dobrane nasiona. Dodatkowo, tuż obok, wieszana jest niesolona słonina.

Dokarmianie ptaków stało się w ostatnich latach niezwykle popularną czynnością. Bez wątpienia przyczyniła się do tego akcja „Szczecin dokarmia ptaki”, w ramach której – w ciągu dwóch ostatnich lat – mieszkańcy otrzymali w prezencie ponad 300 karmników. Znalazły się również na terenie niemal wszystkich szkół podstawowych oraz przedszkoli. Wcześniej wyprodukowali je sami leśnicy, a przy okazji rozdawania, organizowali z uczniami lekcje z zakresu ekologii. Najmłodsi dowiadywali się na nich dlaczego ptaków nie można dokarmiać chlebem, że to im szkodzi, a nie pomaga. Mocno obciążany jest ich układ pokarmowy, co przysparza mnóstwo cierpienia.

Każdego roku przybywa także budek lęgowych dla ptaków. Obecnie jest ich już ponad 700 sztuk w różnych punktach Szczecina – głównie leśnych. Wszystkie z nich są stale doglądane i w ramach potrzeby serwisowane. Także w najbliższych miesiącach zamontowane zostaną kolejne.

Czytaj więcej

Skomentuj