Aż 76 warszawskich ulic trafiło na listę terenów przeznaczonych do zielonej rewitalizacji. Przez najbliższe dwa lata ratusz wyda na ten cel 20 mln zł.

W maju i lipcu samorząd stolicy ogłosił trzy duże przetargi na modernizację zieleni przy warszawskich ulicach. Teraz zapowiedziano kolejny – największy z nich, który obejmie 24 drogowe arterie w dzielnicach: Rembertowo, Wilianów, Ursynów, Mokotów, Wawer, Praga–Południe i Wesoła.

W sumie zrewitalizowanych pod względem roślinności będzie w najbliższych dwóch latach aż 76 warszawskich ulic. Pojawi się około 18 tys. nowych drzew. Ratusz zaplanował na tę inwestycję 20 mln zł.

Rozpoczyna się poszukiwanie projektantów, którzy po wygraniu przetargów przygotują koncepcję aranżacji zieleni, projekty nasadzeń i towarzyszących im zmian w pasach drogowych wybranych ulic, a także zajmą się przestrzenią na ulicach i terenach przyległych, przeznaczonych na ten cel w  miejskim planie zagospodarowania przestrzennego.

Projekty nasadzeń będą konsultowane z mieszkańcami. Miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że dobierane będą drzewa duże (taka jest zresztą w tej chwili moda), które od razu po nasadzeniu dają walory estetyczne.

– Do tej pory ulice projektowano biorąc pod uwagę głównie asfalt i chodniki. Jeżeli powstawała przy nich zieleń, to na końcu i bez zastanowienia. Teraz po raz pierwszy projektujemy ją z wyprzedzeniem. To będzie jakościowy skok w kształtowaniu zielonych przestrzeni Warszawy. Chcemy by miejska tkanka była przyjazna, zielona i użyteczna dla mieszkańców – powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Warszawski zarząd zieleni przygotowuje się również do realizacji jesiennych nasadzeń na ulicach stolicy. W trwającym właśnie przetargu poszukuje firm, które w ciągu najbliższych tygodni posadzą ponad tysiąc drzew. Rozpiętość ich pni waha się od 12 do nawet 40 cm. Szacowana wartość zamówienia przekroczy milion złotych. Wszystkie zasadzone rośliny objęte będą przez zwycięzcę trzyletnią pielęgnacją.

Czytaj więcej

Skomentuj