Park Centralny wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie może być wizytówką stolicy. Taką wizję roztoczył w poniedziałek prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, Jan Śpiewak. Dodał, że utworzenie parku wokół PKiN to pierwszy punkt programu wyborczego WMW.

– W Warszawie, w centrum miasta, możemy sobie zafundować prezent na 100-lecie niepodległości Polski, prezent od warszawiaków dla wszystkich Polaków – wielki Park Centralny, który otoczy Pałac Kultury, który będzie zielonym klimatyzatorem, zielonym oczyszczaczem powietrza, który pozwoli mieszkańcom Warszawy na odpoczynek, rekreację i pozwoli im po prostu odetchnąć w centrum miasta – przekonywał Jan Śpiewak.

Jak ocenił, od 25 lat władze Warszawy nie potrafią z tym miejscem nic zrobić. Według działacza i prawdopodobnego kandydata na prezydenta stolicy, pl. Defilad to obecnie “miejsce nieludzkie”, zdominowane przez beton. Śpiewak pokazał termometr, na którym o godz. 11 było w tym miejscu 40 st. C.

– Ludzie chowają się w cieniu, straszy dworzec jak w Azji Centralnej, jak w jakiejś republice radzieckiej, a to miejsce może być wizytówką nas, miasta, wizytówką metropolii z XXI wieku – mówił Śpiewak.

– Dotąd władze potrafiły jedynie oddać działki mafii reprywatyzacyjnej. Tutaj zaczęła się ta afera. Za naszymi plecami miały wyrosnąć wieżowce, które miała wybudować najprawdopodobniej grupa przestępcza. Na to nie ma naszej zgody i nie ma zgody warszawiaków. Warszawiacy chcą, żeby miasto było tworzone i planowane z myślą o ich potrzebach, o ich interesach.

Dodał, że utworzenie Parku Centralnego wokół PKiN to pierwszy punkt programu wyborczego WMW. Jak ocenił, potrzeba na to dwóch-trzech lat. Śpiewak mówił również, że chce, aby odbyły się konsultacje z mieszkańcami stolicy w sprawie Parku Centralnego oraz międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu.

Przedstawiciele WMW ocenili, że koszt parku mógłby wynieść ok. 35 mln zł, a utworzenie nowych terenów zieleni wpłynie na wzrost wartości nieruchomości w okolicy. Ponadto podczas spacerów ornitologicznych okazało się, że na pl. Defilad gniazduje szereg zagrożonych gatunków ptaków. Zaapelowano również do kandydatów na urząd prezydenta stolicy: Rafała Trzaskowskiego (PO i Nowoczesna) i Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), aby poparli pomysł utworzenia Parku Centralnego.

Czytaj więcej

Skomentuj