W Warszawie trwają rozmowy między przedstawicielami magistratu a mieszkańcami w sprawie ochrony terenów zieleni przed presją komunikacyjną. W ramach projektu „Szanuj zieleń” warszawiacy zaproponowali m.in. zamontowanie w miejscach, w których tworzą się dzikie parkingi, ławek oraz stojaków na rowery zamiast wszechobecnych słupków i barierek.

Konsultacje urzędników z mieszkańcami trwają od czerwca. Na lipcowych spotkaniach warszawiacy i eksperci omawiali szczegóły dotyczące parkowania i komunikacji w mieście, organizacji ruchu drogowego, a także kwestie imprez masowych i ochrony przyrody. Swój głos wyrazili m.in. aktywiści, badacze, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządów Terenów Publicznych, Straży Miejskiej, a także projektanci przestrzeni.

Walka z nielegalnym parkowaniem

Spośród dziesiątek pomysłów wybrano do dalszego rozwijania kilkanaście. Najciekawsze propozycje to praktyczne udogodnienia dla gości parków – zamontowanie ławek oraz ustawienie bramek do przypinania rowerów. Oprócz tego urzędnicy mają w planach przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjnej, uświadamiającej mieszkańcom, że zniszczenia roślin mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne, ale powodują duże straty dla środowiska.

– Uszkodzone korzenie czy połamane krzewy to tylko niewielka część zniszczeń, które powoduje nielegalne parkowanie na terenach zieleni w Warszawie. Chcemy, żeby mieszkańcy mogli cieszyć się zadbanymi parkami i w pełni korzystać z uroków tej przestrzeni – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Więcej ławek, mniej słupków

Ze społecznych konsultacji wynika, że mieszkańcy chcą przede wszystkim nowych ławek, śmietników i stojaków na rowery. Urzędnicy uważają, że te elementy małej architektury ustawiać można zamiast tradycyjnych, niefunkcjonalnych słupków.

– Owszem, można stawiać kolejne barierki i słupki, ale miasto traci wtedy na atrakcyjności. Celem naszych spotkań było oddanie głosu warszawiakom, którzy przedstawili swoją wizję ochrony zieleni. Teraz, po omówieniu wszystkich propozycji, możemy przejść do projektowania rozwiązań. Dlatego startujemy z kolejnym etapem akcji „Szanuj zieleń”. Czas na rozmowy z projektantami i na konstruowanie prototypów. Umieścimy je testowo tuż obok kilku parków. Zarówno mieszkańcy jak i badacze będą mieli okazję przekonać się, jak te pomysły sprawdzają się w praktyce – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Stołeczny ZZM do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia zaprosił ekspertów z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz firmę projektową Cooperativa Studio. Pierwsze prototypy rozwiązań powinny pojawić się w przestrzeni Warszawy jesienią br.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj