1 / 5

Niemal 300 tys. cebulek tulipanów, narcyzów, szafirków i żonkili zakwitnie wiosną w Warszawie. Właśnie kończy się ich sadzenie. Natomiast w wawerskim Lesie Matki Mojej nasadzono 3,5 tys. nowych drzewek.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nasadził 300 tys. kwiatów. Większość z nich rozkwitnie na wiosnę w pasach przyulicznych, w parkach i ogrodach, a także na śródmiejskich placach. W sumie w Warszawie w ostatnich latach nasadzonych zostało 1,5 mln kwiatowych cebulek. Ponieważ kwitną przez trzy lub cztery sezony, można liczyć, że w przyszłym roku Warszawa będzie wyjątkowo kolorowa.

– Cebulki, które nasadzamy tej jesieni rozkwitną wiosną na powierzchni ponad 5,5 tys. m2. Nowe kwietniki pojawią się m.in. na placu Jacka Kuronia na Żoliborzu czy w al. Rzeczpospolitej w Wilanowie. Ukwiecimy też kilkaset metrów al. Komisji Edukacji Narodowej, okolice ronda Żaba, ronda Palecznego i „Marcysi” w Ursusie – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor ZZW.

– Zdecydowana większość kwiatów to tulipany, których pojawi się kilka odmian oraz kolorów. Zupełną nowością będą szafirki armeńskie, którymi wysadzone zostaną misy pod drzewami wzdłuż Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich.

W wawerskim Lesie Mojej Matki drzewa sadzili m.in. pracownicy ambasad akredytowani w Warszawie (m.in. z Maroko, Indonezji i Wielkiej Brytanii), dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 307, partnerzy Platformy “Partnerstwo dla Klimatu” oraz członkowie zespołu ds. Ochrony Klimatu. Cebulki były sadzone ręcznie przez dwa dni. Wśród nasadzonych drzew znalazły się dereń świdwa, grusza pospolita, jabłoń dzika, jarząb pospolity, klon jawor oraz trzmielina – łącznie 3,5 tys. sadzonek. Koszt jesiennych nasadzeń przekroczył 300 tys. zł.

– Bardzo się cieszę z inicjatywy, która przybliża nas do realizacji celu jakim jest “Milion drzew dla Warszawy”. Myślę, że współpraca na rzecz przyrody i ochrony środowiska jest tym czynnikiem, który powinien nas integrować nie tylko na niwie samorządowej czy krajowej, ale także międzynarodowej – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Jesienne sadzenie drzew z dyplomatami stało się już tradycją. Tegoroczna edycja wydarzenia miała jednak szczególny charakter. Wśród posadzonych drzew, znalazło się 650 sadzonek, które upamiętniły obchody 650. rocznicy diaspory ormiańskiej w Polsce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj