Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

W woj. świętokrzyskim magazynowano niebezpieczne odpady chemiczne

W woj. świętokrzyskim magazynowano niebezpieczne odpady chemiczne
sr
13.11.2018, o godz. 14:40
czas czytania: około 2 minut
0

W magazynie zabezpieczono pojemniki z odpadami chemicznymi. Sprawę bada WIOŚ, policja i prokuratura. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Kielcach objęła dozorem nielegalny magazyn w Stąporkowie (powiat konecki). Po wspólnej akcji kontrolerzy z WIOŚ, policja i prokuratura zabezpieczyła pojemniki z odpadami chemicznymi.

Próbki są już analizowane. Inspektorzy pobrali je pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy wraz z funkcjonariuszami policji zabezpieczali miejsce, w którym nielegalnie magazynowane były odpady chemiczne. Nieruchomość, w której odkryto baniaki należy do firmy z Katowic.

Inspektorzy o pomoc poprosili straż pożarną. Odpady mogą okazać się łatwopalne, a w magazynie znajdowały się również odpady tekstylne.

Jak w rozmowie z Gazetą Wyborczą informuje Witold Bruzda, dyrektor WIOŚ w Kielcach, chodzi o „znaczne ilości” chemikaliów. – W związku z tym, że zostało stwierdzone zagrożenie pożarowe, na miejsce zostały wezwane służby ratowniczo-gaśnicze oraz jednostki ratownictwa chemicznego – mówi Bruzda.

Zaznaczył również, że inspektorzy trafili pod ten adres w skutek wcześniejszych działań kontrolnych prowadzonych w innych miastach. Kontrola magazynu w Stąporkowie miała być efektem śledzenia powiązań między firmami gospodarującymi odpady nielegalnie.

– Będąc na kontroli w jednym podmiocie, dowiadujemy się o innych nieprawidłowościach. Te z Kielc, Pińczowa, czy Rzeszowa zaprowadziły nas tutaj – komentuje.

Kolejne kontrole miejsc magazynowania odpadów, podobnie jak zatrzymania transportów podejrzanych o przewóz odpadów bez pozwoleń, to pokłosie ostatnich zmian w ustawie o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska. Część z nich już zaczęła działać.

– Od 20 września inspektorzy nie muszą się legitymować pozwoleniem na przeprowadzenie kontroli, tylko wchodzą na zakład bez zawiadamiania – mówi Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. W ustawie zapisane jest także, że działania inspektorów zobowiązane są wspierać organy takie jak prokuratura, policja, krajowa administracja skarbowa, czy straż pożarna.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024